HDZ je prvi izbor birača s trenutačnom potporom od 26,7 posto. Odmah iza njih je RESTART koalicija s 24,6 posto potpore. Domovinski pokret dobiva 11,1 posto potpore, a MOST prelazi izborni prag i trenutačno može računati na 6,8 posto potpore birača.
Na koje birače računaju vodeće stranke - koalicije
Pročitajte i ovo
crobarometar
Koga će birati mladi, a koga stari na izborima? U samo jednoj dobnoj skupini Milanović ne uzima najveći broj glasova
NOVI CROBAROMETAR
Pogledajte kako bi prošli Milanović i Primorac da su sada izbori: Dnevnik Nove TV donosi i kako stoje HDZ, SDP i ostali
HDZ-ovo biračko tijelo više je muško. Primjerice, među mlađim biračima do 30 godina dobivaju 19 posto, ali zato među starijima, iznad 60 godina, dobili bi 38 posto potpore. Na veću potporu mogu računati na selu, s 31 posto, i među biračima s osnovnom školom gdje bi dobili 49 posto. Slavonija je HDZ-u, čini se, jaka utvrda i tamo dobivaju u prosjeku 43 posto, u Dalmaciji 37 posto, no zato su jako loši u Zagrebu sa 16 posto.
Crobarometar u završnici izbora 2020. - 12
Foto:
DNEVNIK.hr
RESTART koalicija ima veću potporu među ženama. Kod mladih birača ispod 30 godina imaju 18 posto, ali bi zato kod starijih birača, iznad 60 godina, dobili 31 posto. Među biračima sa srednjom stručnom spremom dobili bi 27 posto potpore te 25 posto u gradovima. Zagreb je najjača utvrda toj koaliciji s 30 posto potpore. Isto tako, na Sjeveru Hrvatske s 27 posto, Istra i Primorje također utvrda s 32 posto, ali Dalmacija na 16 posto i Slavonija 20 posto.
Crobarometar u završnici izbora 2020. - 10
Foto:
DNEVNIK.hr
Domovinski pokret među mlađim biračima dobiva 18 posto potpore, među onima s osnovnom školom 12,5 posto, a više birača imali bi na selu - 15 posto. Zanimljivo, najjači su na sjeveru Hrvatske s 15 posto pa Zagreb 12 posto i tu je Dalmacija i Slavonija s 10 posto. Najlošiji su u Istri i Primorju sa 9 posto.
Crobarometar u završnici izbora 2020. - 3
Foto:
DNEVNIK.hr
MOST ima iznimno veliku potporu među biračima od 31 do 44 godine, točnije 11 posto, te među visokoobrazovanima, 12 posto. U Dalmaciji je na 10 posto, Zagrebu 9 posto, a Istri i Primorju 7.
Crobarometar u završnici izbora 2020. - 5
Foto:
DNEVNIK.hr
Tko se bori za ulazak u Hrvatski sabor
Koalicija MOŽEMO, koja okuplja ljevicu, ima 4,5 posto potpore birača, druga pak koalicija Stranka s imenom i prezimenom, Fokus i Pametno imaju 4,1 posto, a udruženi Živi zid I Ivan Pernar su na 3,3 posto.
Crobarometar u završnici izbora 2020. - 9
Foto:
DNEVNIK.hr
Zanimljivo, kada se gleda po regijama, MOŽEMO je iznimno jak u Zagrebu, ima 13,6 posto. Koalicija Pametno, Stranka s imenom i prezimenom i Fokus također su na 7 posto u Zagrebu i na kraju oko izbornog praga u Istri i Primorju pleše koalicija Živog zida i Ivana Pernara.
Ostale stranke su ispod 1 posto, tako primjerice Reformisti Radimira Čačića imaju 0,7 posto, HNS ima 0,6 posto, a Bandićeva stranka 0,5 posto. Neodlučnih je 12,5 posto.
Predsjednik gubi popularnost
Predsjednik za svoj rad dobiva sve manju potporu i trenutačno svaki drugi ispitanik negativnim ocjenjuje njegov rad, a samo njih 39 posto odobrava njegov rad.
Crobarometar u završnici izbora 2020. - 4
Foto:
DNEVNIK.hr
Popularnost gube svi političari
Predsjednik je u slobodnom padu i o njemu pozitivan stav ima 45 posto ispitanika, a negativan njih 47 posto. Andrej Plenković u završnicu kampanje ulazi s potporom od 44 posto građana koji o njemu imaju pozitivan dojam, a negativan ima njih 48 posto.
Pada i Miroslav Škoro, trenutačno može računati s 39 posto građana koji o njemu imaju pozitivan dojam, a njih 52 posto misli negativno.
Božo Petrov može računati na 37 posto građana koji o njemu misle pozitivno, a njih 49 posto misli negativno.
Davor Bernardić također ne može računati na većinsku potporu, o njemu pozitivan dojam ima 26 posto građana, a njih 59 posto negativan dojam.
I na kraju o Milanu Bandiću pozitivan dojam ima 20 posto građana, a njih 73 posto ima negativan dojam.
Crobarometar u završnici izbora 2020. - 15
Foto:
DNEVNIK.hr
Vlada gubi potporu, a zemlja uranja u pesimizam
Vlada odavno ne računa na većinsku potporu. Trenutačno 59 posto građana ne odobrava rad Vlade, a njih 32 posto odobrava.
Isto je i sa smjerom Hrvatske jer 70 posto građana misli da zemlja ide u lošem smjeru, a samo njih 21 posto su optimisti.
Što su problemi građana
Nezaposlenost je na prvom mjestu, to je prvi i najveći problem za 25 posto građana. Gospodarstvena i ekonomska situacija za 19 posto građana je najveći problem. Kriminal i korupcija za 16 posto građana je veliki problem.Životni standard i niske plaće problemom smatra 7 posto građana, a njih 5 posto smatra koronu najvećim problemom.
NAPOMENA
Istraživanje je provela agencija IPSOS na 978 građana telefonskim pute od 22. do 24. lipnja. Maksimalna pogreška uzorka iznosi +/- 3,3 posto, a za rejtinge stranaka +/- 3,6 posto.