Uskoro će u svijetu biti 10 milijuna oboljelih od COVID-19, a gospodarska predviđanja nisu nimalo ružičasta: pandemija koronavirusa ne jenjava, štoviše nagovješćuje tjedne i mjesece koji će biti turobni za planet.
Pročitajte i ovo
Šesta u svijetu
Epidemija u Europi ne posustaje: Nakon Velike Britanije, još jedna zemlja prešla 60.000 umrlih
Loše brojke i diljem Europe
Korona hara Balkanom: Crnogorski ugostitelji najavili protivljenje mjerama, Srbija uvela drakonske kazne za kršitelje
Michael Ryan, direktor službe za izvanredne situacije u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), istaknuo je u srijedu "stalan i zabrinjavajući trend, s velikim brojem zemalja koje su prošlog tjedna imale porast od 25 do 30 posto".
"Epidemija se na američkom kontinentu naglo širi, napose u Srednjoj i u Južnoj Americi", rekao je. "Nažalost, pandemija još nije dosegnula vrhunac u mnogim zemljama američkog kontinenta", dodao je.
Glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyeus rekao je na istoj virtualnoj konferenciji da je toj organizaciji "u prvom mjesecu epidemije prijavljeno manje od 10.000 slučajeva bolesti. Prošli mjesec prijavljeno je gotovo 4 milijuna slučajeva. Očekujemo da ćemo idući tjedan dosegnuti ukupno 10 milijuna".
Pohvalio je odluku saudijskih vlasti da ovogodišnje hodočašće u Meku odobre samo za tisuću ljudi, istaknuvši da je to "još jedan primjer teške odluke kakvu sve zemlje moraju donijeti kako bi dale prednost zdravlju".
Po izračunu agencije France Pressea na temelju službenih izvora, pandemija novog koronavirusa pokosila je najmanje 478.818 ljudi u svijetu otkad je Kina u prosincu službeno izvijestila o pojavljivanju bolesti.
U 196 zemalja i teritorija službeno je dijagnosticirano više od 9.326.400 slučajeva zaraze koronavirusom i svi se stručnjaci slažu da je taj broj sigurno manji od stvarnog.
Ekonomisti WHO-a u srijedu su nagore revidirali svoje procjene posljedica virusa na svjetsko gospodarstvo.
MMF je upozorio da ova kriza "nije kao druge" te ne samo da je bila puno gora nego što se predviđalo nego će i oporavak biti sporiji od očekivanog.
Tako se ove godine očekuje pad svjetskog gospodarstva od 4,9 posto: to je znatno više od 3 posto, koliko se predviđalo u travnju, u jeku pandemije, kada je MMF već upozoravao da je riječ o najgoroj krizi nakon velike gospodarske krize u 30-ima.
U nekim zemljama, napose europskim, bruto domaći proizvod se strmoglavio: u Francuskoj - 12,5 posto, u Španjolskoj i u Italiji - 12,8 posto.
Premda bi svjetski BDP trebao u 2021. porasti za 5,4 posto, MMF priznaje da je ovo predviđanje dosad najnesigurnije.
U nekim europskim zemljama koje su nakon povoljnih zdravstvenih statistika pomislile da su se izvukle, nestaje optimizma i sablast drugog vala kruži među dužnosnicima i u javnosti.
U Sloveniji je ponovo obvezno nošenje maske na javnim mjestima i u gradskom prijevozu. U Hrvatskoj je ponovo uvedena karantena, koja je bila ukinuta, za putnike koji dolaze iz balkanskih zemalja, u kojima opet raste broj zaraženih.
Proslave i javni skupovi "ugrožavaju mjesece zajedničkih napora" uloženih u borbu s koronavirusom, upozorila je belgijska premijerka Sophie Wilmes.
Sjedinjene Države, koje imaju gotovo 330 milijuna stanovnika, imaju najgore pokazatelje po apsolutnoj vrijednosti - više od 121.000 mrtvih i 2,3 milijuna oboljelih.
"Iduća dva tjedna bit će presudna" u odgovoru na "zabrinjavajuće" napredovanje bolesti, upozorio je Anthony Fauci, glavni epidemiolog Bijele kuće, rekavši da je zabrinut zbog toga što je u utorak dijagnosticirano više od 32.000 slučaja zaraze u 24 sata.
U Brazilu naglo raste broj zaraženih nakon popuštanja mjera
Broj zaraženih koronavirusom u Brazilu ponovo raste nakon postupnog ukidanja epidemioloških mjera u pojedinim državama koje stručnjaci ocjenjuju preuranjenim.
U srijedu je ta zemlja s 212 milijuna stanovnika zabilježila drugi najveći broj slučajeva zaraze u protekla 24 sata, 42.725 novooboljelih, a od početka pandemije zaraženih je ukupno 1.188.631.
Brazil je nakon Sjedinjenih Država druga zemlja svijeta po broju zaraženih i po broju umrlih, s 1185 umrlih u srijedu i s 53.830 umrlih od izbijanja epidemije.
"Brazilska krivulja i dalje je u snažnom porastu", ocijenio je Domingos Alves, čelnik Zdravstvenog istraživačkog laboratorija (LIS) pri sveučilištu u Sao Paulu.
Dvije najteže stradale države, Sao Paulo i Rio de Janeiro (obje na jugoistoku zemlje), navode u najnovijem izvješću da su u protekla 24 sata od COVID-19 umrle 284, odnosno 142 osobe. Sao Paulo je u utorak zabilježio dnevni rekord umrlih, 434.
Činilo se da su krajem prošlog tjedna krivulje dosegnule plato u tim dvjema državama gdje su mjesne vlasti početkom lipnja počele polako popuštati epidemiološke mjere.
Prije toga dva mjeseca radile su samo ljekarne i trgovine hranom, ali nije bilo mjera koje bi prisiljavale stanovnike da ostanu kod kuće.
Škole su još zatvorene, restorani prodaju jela za van, ali trgovački centri rade već dva tjedna.
Domingos Alves misli da su trgovine prerano otvorene jer WHO preporučuje da se mjere počnu popuštati tek kada broj umrlih i oboljelih bude padao više tjedana zaredom. "Šaljemo ljude u klaonicu", upozorio je.
Na jugu zemlje stanje se pogoršava s dolaskom zime.
U Curitibi, glavnom gradu države Parane, vlasti upozoravaju da bi se zdravstveni sustav mogao zagušiti ne budu li građani poštovali epidemiološke mjere.
Stanje je, naprotiv, nešto bolje u Manausu, na sjeveru, u državi Amazonasu, gdje je bio kaos u svibnju kada su se umrli pokapali u zajedničkim grobnicama, a ispred bolnica su stajale hladnjače u kojima su se čuvala tijela do ukopa.
Poljska bolnica otvorena u Manausu zatvorena je ovog tjedna. Država Amazonas u je srijedu imala 24 nova slučaja zaraze, a dan ranije tek osam.