Igra sa sinom Zoranu Arsenoviću je rijetka prigoda. Radnim danima za čuvanje mališana morat će naći alternativu. 'Sada ga čuva supruga. Razgovarala je s par dadilja, tako da se trenutno informiramo po tom pitanju', kaže Zoran.
Pročitajte i ovo
Demografske mjere
U Hrvatskoj se rodilo najmanje djece u povijesti, a što radi država? "Nije to jednostavan zadatak"
Dan palčića
Njihov dolazak na svijet je i težak i sretan: "Ona je bila jedna od blizanki koja je preživjela. Druga jednostavno nije bila..."
Legalno zaposliti dadilju u Hrvatskoj je gotovo nemoguće. 'Ne mogu se zaposliti zato je nema zakonske regulative', kaže Vesna Rašić iz Hrvatske udruge dadilja.
Dadilja naime, nema u nijednom zakonu. A država ih je školovala i dala im licencu. I to novcem iz fondova Europske unije. Ministrica Milanka Opačić stoga najavljuje novi zakon.
'Tako da to može biti obrt, da to tako definiramo. S druge strane, treba definirati i minimalni standard koji treba imati, broj djece koju mogu čuvati, a treba osigurati i neki sustav kontrole', kaže Opačić.
Djed Miloš budno motri unuka samo kada je na hrvatskom igralištu. Noa živi u Kanadi. I od svoje prve godine ima dadilju. 'Dadilje su malo jeftinije, oko 25 dolara na dan', kaže Miloš.
Kod nas je taj iznos oko 1.000 kuna na mjesec.
'Ja se nadam da će možda i lokalna samouprava krenuti s nekim svojim sufinanciranjem čitavog projekta, jer će im pretpostavljam, to biti puno jeftinije zbrinjavanje djece nego izgradnja vrtića', dodala je Opačić.
Novi zakon pomoći će i Zoranu. Za sina će moći na legalan način birati između vrtića i dadilje.