'Zastarjelo reguliranje rijeka svelo je rijeke na uzak kanal s malim kapacitetom vode. Rijeka je još više ubrzana sječom meandara i pretvorena u bujicu za sve visoke povećane razine voda u proljeće i manje u jesen', stoji u priopćenju udruge Baobab. Ističu kako takvo kanaliziranje rijeka stvara bujicu koja će se prije ili kasnije izliti bez obzira na najjači nasip ili zaštitu.
Pročitajte i ovo
Zbog obilnih kiša
FOTO/VIDEO Pogledajte kako izgleda Sava u Zagrebu, porastao vodostaj
vodostaj u padu
FOTO Spasio Zagreb od poplava, ostavio teška oštećenja: Pogledajte kako danas izgleda oteretni kanal Sava-Odra
Udruga Baobab na svojim stranicama upozorava da je hrvatska vodna administracija i dalje usredotočena na tradicionalne, tehnički orijentirane mjere. Upozoravaju da je učvršćivanje obala potrebno u naseljima ili uz industriju te da je tradicionalna zaštita od poplava iznimno skupa, a neučinkovita te u konačnici radi više štete nego koristi.
'Slanje bujice nizvodnim susjedima je sramotno'
Ističu kako je EU uvidjela ovaj problem i Okvirnom direktivom o vodama nastoji promijeniti praksu. Obnavljaju meandre koji usporavaju bujicu, rukavce, poplavne livade i šume koji primaju višak vode te tako jeftinijim metodama dobivaju bolju zaštitu. 'Strategija što bržeg prolaska vodenog valova i slanje bujice nizvodnim susjedima je sramotna i pitanje je vremena kada ćemo mi biti ti nizvodni susjedi i trpjeti poplave koje prijete području Save', naglašavaju iz Udruge Baobab.
>> Vatrogasci imaju pune ruke posla zbog poplava
>> Mještani poplavljenih područja ogorčeni, voda nije za piće
Lonjsko polje i Kopački rit su dobri primjeri koji pokazuju da prirodna močvarna područja bezopasno primaju visoke vode, a da se pri tome ne ugrožava ljudska imovina.