Nakon nekoliko dana, koliko vatrogasci pokušavaju ugasiti dubinski požar koji je prošlog vikenda buknuo na divljem odlagalištu građevinskog otpada u Pobrežju, u blizini Dubrovnika, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Stijepko Krilanović upozorava da je potreban projekt sanacije jer se odlagalište počelo odranjati.
Pročitajte i ovo
rijeka leda na Stradunu
Zimsku tuču koja je pogodila Dubrovnik mještani će dugo pamtiti: Meteorolog objasnio kako je došlo do takve bizarne pojave
požar u Kaliforniji
FOTO Vatrena apokalipsa guta sve pred sobom, gore kuće, automobili: "Ovo je suludo!"
Zapovjednik dubrovačke Javne vatrogasne postrojbe Stijepko Krilanović rekao je da se posljednjih nekoliko dana vatrogasci neuspješno bore s požarom koji se "ne može proširiti u klasičnome smislu, ali je zahvatio dubinske slojeve otpada zbog čega je gašenje jako otežano".
"Mi od nedjelje prolijevamo više od stotinu tisuća litara vode i stotine litara pjenila kako bismo sanirali taj požar. Nažalost, tu nema velike pomoći jer samo prigušujemo površinski požar. On je duboko ušao u slojeve građevinske šute i pronalazi 'zračne džepove' i progara prostor ispod do kojega ne možemo doći", rekao je Stijepko Krilanović te dodao kako bi jedino rješenje bilo zaustaviti zrak kako bi se vatra ugasila, no na takvom terenu to nije moguće.
Veliki požar u Osijeku lokaliziran, izgorjelo 10 tisuća litara nafte
"Potreban je projekt sanacije jer se počelo odranjati ono što je u unutrašnjosti izgorjelo. Taj materijal se slaže jedan na drugi i dio po dio se odranja prema magistrali. Mi ne možemo s mehanizacijom doći jer bi moglo propasti sve ispod nas", istaknuo je.
Na pitanje koliko je opasan dim koji se može vidjeti iz Dubrovnika, Krilanović je odgovorio da se to divlje odlagalište otpada zalijeva s 20 prostornih metara vode na dan kako bi ga se prigušilo koliko je to moguće.
Najveća opasnost od dima, smatra on, prijeti okolnim kućama i samim vatrogascima, no olakotna je okolnost što je sve na otvorenom području.
"Naravno da prijeti opasnost od plinova, to su ipak otrovni plinovi. Oni vas neće nužno trenutačno otrovati, ali vam mogu ubuduće štetiti. Tu gori i plastika i razni drugi materijali koji su godinama odlagani. Na svu sreću, gori na otvorenome pa je dim manje gust", ocijenio je Krilanović.
Inače, na teren je početkom tjedna izišla i inspekcija Ministarstva zaštite okoliša i prirode, no još nije doneseno nikakvo konkretno rješenje.
Protiv vlasnika zemljišta koje je pretvoreno u divlje odlagalište građevinskog otpada svojedobno je podnesena kaznena prijava, ali još ništa nije riješeno. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook