'Još jednom želim potvrditi da je Hrvatska podnijela arbitražnu tužbu Komisiji UN-a za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi protiv mađarskog MOL-a, kako je to i predviđeno Ugovorom', izjavio je Leverić.
Pročitajte i ovo
Kolektivni ugovor
Sindikat policije odbio Vladu: "Tjedan dana je pristojno razdoblje"
Upravljačka prava
Živi zid podnio tužbu protiv Hrvatske i MOL-a
Ističe kako tužba ne znači prekid pregovora hrvatske Vlade i MOL-a o Ini.
'Želim naglasiti da je sada prioritet Vlade Republike Hrvatske postići dogovor sa strateškim partnerom, s kojim želimo uspostaviti temelje za dugoručnu uspješnu suradnju na dobro Ine i svih njenih dioničara', kazao je Leverić.
Upravo stoga, ističe Leverić, i na posljednjem krugu pregovora (u četvrtak, 16. siječnja), 'potvrdili smo da je rješavanje pitanja korporativnog upravljanja ključno'.'Vlada i ovim potezom želi štiti interese države i poreznih obveznika i ovaj korak je poduzet upravo s tim ciljem', naglasio je zamjenik ministra gospodarstva.
Trenutačno, napominje Leverić, ne možemo komentirati detalje o pojedinostima tužbe, jer je to sada predmet arbitražnog postupka i nadležnog suda.'Mislim da su obe strane suglasne da medijske izjave neće pridonijeti rješavanju otvorenih pitanja, već dogovor za pregovaračkim stolom', zaključio je je Leverić.
Hrvatska podnijela tužbu protiv MOL-a!
Hrvatska je jučer podnijela arbitražnu tužbu Komisiji UN-a za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u Ženevi, kojom traži da se proglase ništetnim izmjene ugovora iz 2009. godine o upravljačkim pravima u Ini i glavni ugovor o plinskom poslovanju. Hrvatska traži i naknadu štete koja je nastala kao posljedica tih ugovora.
Ti su ugovori potpisani 30. siječnja 2009. godine, za vrijeme mandata Ive Sanadera. Bivši premijer Sanader je u studenom 2012. nepravomoćno osuđen za primanje 5 milijuna eura mita od MOL-a 2008. godine kako bi zauzvrat toj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini.
Hrvatska Vlada u Ini ima 44,84 posto dionica, a MOL 49,1 posto.
Hrvatska arbitražna tužba protiv MOL-a uslijedila je dan nakon trećeg kruga pregovora hrvatske Vlade i mađarskog MOL-a o Ini. Pregovori su počeli sredinom rujna prošle godine, a treći krug pregovora održan je ovaj tjedan, 16. siječnja, a pregovarači su susret ocijenili puno kooperativnijim nego su to bili prošli.
MOL: Ne znamo za arbitražu, ali smo dobro pripremljeni
Mađarska naftna tvrtka MOL u subotu je poručila da je 'dobro pripremljena' i vjeruje da ima 'snažnu poziciju' u arbitraži, iako nema saznanja da je Hrvatska dan ranije pokrenula arbitražni postupak pred UN-ovim Povjerenstvom za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi.
'Nismo obaviješteni ni o kakvom arbitražnom postupku hrvatskog pregovaračkog tima. Međutim, pripremljeni smo jako dobro i vjerujemo da, što se arbitraže tiče, imamo snažnu poziciju', stoji u odgovoru mađarske kompanije.
MOL dodaje da će se pregovarački proces s hrvatskom stranom nastaviti te da će MOL 'nastaviti razvijati Inu sukladno poslovnim planovima kako bi postala još stabilnija i konkurentnija'. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook