U Srpskom narodnom vijeću na papir su stavili 13 zahtjeva. Najviše prašine diže status manjinske samouprave. Tvrde - nije riječ o teritorijalnoj autonomiji.
Pročitajte i ovo
Okupljanje u Westinu
Brojni političari došli Pupovcu u goste u povodu pravoslavnog Božića: Pogledajte tko je pronašao novčić koji nosi sreću
Opravdanost
Ustavni sud odbio zahtjev udruge poslodavaca: "Riječ je o samo jednoj od niza mjera Vlade''
''Smatramo da bi priznavanje manjinske samouprave značilo bolju pregovaračku poziciju da bolje i zastupamo svoje interese'', kaže Saša Milošević iz Srpskog narodnog vijeća.
Traže i zapošljavanje Srba u državnim i javnim institucijama, u skladu s Ustavnim zakonom. Stambeno zbrinjavanje onih koji su ostali bez stanarskih prava, hitnu registraciju manjinskih srpskih škola, procesuiranje ratnih zločina nad Srbima, obnovu vodovoda i struju u srpskim selima, ali i nesmetanu službenu upotrebu jezika i pisma.
''Pretpostavljam da je to omogućeno i Hrvatima koji žive primjerice u Srbiji, ali odluke se donose hrvatskim Ustavom i zakonima'', kaže ministar Davor Božinović.
''Hrvatski Ustav je potpuno jasan'', kazao je ministar Goran Marić. A iz Vlade, na naš upit, potpuno su jasni.: ''Operativni programi za nacionalne manjine za razdoblje do 2020., koje je donijela Vlada u suradnji s izabranim predstavnicima manjina, ne predviđaju promjenu pravnog statusa tijela srpskih zajednica.''
U SDP-u smatraju da je Erdutski sporazum mirnom reintegracijom izgubio svrhu. I Most je protiv. ''Uvijek u takvoj situaciji gdje vam glas ovisi o Miloradu Pupovcu, i u ovom trenutku Vrdoljaku, Sauchi i Pupovcu - sasvim je jasno da će krenuti takve trgovine'', kazao je lider Mosta Božo Petrov.
Milorad Pupovac isto je tražio i 2010. Tada je mu je to zamalo omogućila vlada Jadranke Kosor. A spriječio amandman Vesne Pusić, kojem su se poslije priklonili i SDP i HDZ. I danas, Pusić smatra da je ideja problematična.
''Ideja je tu zapravo da se intervenira u teritorijalni ustroj Republike Hrvatske'', kazala je bivša ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić.
Bivša premijerka tvrdi: bila je pod pritiskom SDSS-a. A sada, iz svega iščitava pritisak Aleksandra Vučića, koji je, zbog zakona o braniteljima htio nazvati Milorada Pupovca i tražiti od njega da glasuje protiv. Ali, ipak nije.
''On je ostavio otvorena vrata nagađanju da ako bi on htio reći gospodinu Pupovcu, ali i ostalim zastupnicima manjine da za nešto ne glasaju, onda ne bi glasali, a to bi onda značilo pad Vlade'', objasnila je bivša premijerka Jadranka Kosor.
Na pitanje je li to osnova na kojem će rušiti Vladu, Milošević je rekao: ''Za sada ne. Dapače, ogroman broj tema koje smo spomenuli se nalaze drugim vokabularom u nacionalnom planu za manjine.''
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja je prije nekoliko dana ugostila Vučića i bila na Velikoj skupštini Srpskog narodnog vijeća poručuje: svatko ima pravo na zahtjeve. Ali, o njima odlučuju Sabor i Vlada.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr