Pentagonu da je Hrvatska "iznimno pohvaljena" za provedbu reformi radi dostizanje standarda NATO-a, izrazivši "veliki optimizam" da će Hrvatska dobiti pozivnicu za članstvo na summitu Saveza u Bukureštu.
Pročitajte i ovo
sukob dva brda
Hrvatski sabor potvrdio slanje hrvatskih vojnika u 12 misija, NSATU na čekanju
Špijunaže i sabotaže
NATO upozorio: "Četiri zemlje spremaju napade, jedna je sve spremnija ozlijediti ljude"
- Za Hrvatsku je to bio iznimno dobar sastanak jer smo, kao i
Albanija i Makedonija, iznimno pohvaljeni za ono što je učinjeno do sada na reformama za postizanje standarda NATO. Ja sam vrlo veliki optimist kada je riječ o pozivnici Hrvatskoj za članstvo u NATO-u na summitu u Bukureštu početkom travnja, izjavio je ministar Vukelić nakon sastanka u Pentagonu.
Washingtonski sastanak ministara obrane Jadransko-američke povelje posljednji je uoči summita NATO-a u Bukureštu.
Uz ministra Vukelića, na sastanku s američkim ministrom obrane Robertom Gatesom sudjelovali su i ministri obrane Makedonije i Albanije, Lazar Elenovski i Fatmir Mediu.
- Na sastanku je izražena potpora svima trima zemljama na putu u NATO. Bilo je primjetno da se Hrvatska cijeni kao strateški partner Amerike, gledano kroz sudjelovanje naših vojnika u mirovnim misijama u svijetu, pa tako i u misiji u Afganistanu, rekao je ministar Vukelić.
Na upit o mogućnosti da na summitu u Bukureštu pozivnicu za članstvo u NATO-u ne dobiju sve tri članice Jadranske povelje, s obzirom na najave Grčke da će blokirati prijam Makedonije dok se ne riješi spor oko imena, ministar Vukelić je rekao da je "stav Hrvatske da sve tri zemlje trebaju dobiti pozivnicu, u interesu stabilnosti i sigurnosti cijele regije, posebice s obzirom na sadašnju krizu oko Kosova".
Naglasio je da će se na summitu odlučivati pojedinačno o pozivnicama, te da ju Hrvatska očekuje.
Na sastanku u Pentagonu, hrvatski je ministar izvijestio o rastu potpore hrvatske javnosti članstvu u NATO-u, koja je sada oko 52 posto. Najavio je nastavak javne kampanje što je, po njegovim riječima, "vrlo dobro prihvaćeno".
Aktualna događanja oko Kosova također su razmatrana na sastanku, kazao je Vukelić, ponavljajući da će Hrvatska pratiti politiku Europske unije u odnosu na Kosovo.
Ministri Vukelić, Elanovski i Mediu prethodno su se u State
Departmentu sastali sa zamjenikom državne tajnice Johnom
Negroponteom.
- Na sastanku smo izvijestili Negropontea o tome što smo do sada učinili i što kanimo učiniti na provedbi reformi. Dobili smo veliku podršku i riječi pohvale za ono što je do sada učinjeno i podršku da nastavimo tim putem i dalje, rekao je Vukelić.
Na pitanje je li Negroponte inzistirao na pitanju o hrvatskom
priznanju Kosovo, odgovorio je negativno dodajući da SAD "sa zanimanjem prati ono što čine zemlje u okruženju kada je riječ o priznanju Kosova".
Vukelić je kazao da ne očekuje da bi se aktualna nesigurnost oko Kosova mogla proširiti u regiji.
Na upit je li s američke strane sugerirana potreba da se proširi angažman Hrvatske u Afganistanu ili u nekim drugim misijama, Vukelić je kazao da "SAD i Hrvatska imaju iznimno dobru suradnju u Afganistanu i da Amerikanci cijene ono što hrvatski vojnici i časnici čine u Afganistanu. Nije bilo nikakvih zahtjeva za dodatnim slanjem naših postrojbi na jug (Afganistana)".
Dodao je kako je na sastancima izvijestio o slanju dodatnih 100 vojnika u Afganistan, po odluci Hrvatskog sabora, te ocijenio da je doprinos Hrvatske iznimno velik.
SAD u posljednje vrijeme vrše pritisak na saveznike iz NATO-a kako bi uputili dodatne snage u misiju IFOR-a, ili ukinuli sadašnja ograničenje za borbeno angažiranje svojih kontigenata, kako bi se moglo uspješnije parirati jačanju talibana.
Na upit o nabavci američkih zrakoplova i druge vojne opreme za Hrvatske oružane snage, Vukelić je kazao kako o tome nije bilo riječi za sadašnjeg posjeta, dodajući da će se buduće nabavke odvijati transparentno i uz propisanu proceduru.
Ministar Vukelić nastavit će susrete u Washingtonu, u okviru
programa dvodnevnog sastanka Jadransko-američke povelje.