Naime fiksna naknada koja se od travnja uvodi u ostatku Hrvatske Uredbom o najnižoj cijeni vodnih usluga i vrsti troškova koje cijena vodnih usluga pokriva, u toj sjevernoj županiji plaća se već od 2008. godine. Voda je za njih već tada poskupjela.
Pročitajte i ovo
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA!
Apel mame Mateje: "Ponižavajuće i nedostatno za podmirenje osnovnih potreba, ne želim da mi djeca budu gladna"
Sport za elitu
Skijanje u zemlji koju Hrvati obožavaju sve je skuplje: "Uvijek smo bili snalažljivi"
'Ukupni trošak jednog distributera ne mijenja se zbog Uredbe, tako da u ovom trenutku kod nas neće biti poskupljenja cijene kubika vode. Zakon o komunalnom gospodarstvu je i ranije dozvoljavao uvođenje fiksne naknade, pa smo mi od 01. siječnja 2008. uveli fiksnu naknadu, odnosno 15 kuna za vodovod i 12 kuna za odvodnju. Naši korisnici već plaćaju cijenu koja se sastoji od fiksnog dijela i troškova po kubiku', rekao je Josip Zorčec, direktor Međimurskih voda za Dnevnik.hr.
Troškovi održavanja - sastavni dio fiksne naknade
Fiksnu naknadu imaju distributeri poput HEP-a ili HT-a. Prikupljena od građana Hrvatske, fiksna naknada za vodu trebala bi služiti za troškove održavanja sustava kao što su ispiranje cjevovoda, održavanje priključaka i vodomjera.
'Realno govoreći, mi vodu ne kupujemo. Tako da nam je 90-postotni trošak održavanje sustava. Kada bi imali više velikih, industrijskih, potrošača, koji bi trošili velike količine vode, nama bi trošak ostao isti, a prihodi bi bili veći i tada male potrošače ne bi morali opterećivati povećanjem cijene kubika vode', prokomentirao je Zorčec razloge za uvođenje troškova za održavanje kao fiksne naknade.
Povećanje ovisi o odluci grada ili općine
Građani s minimalnom potrošnjom najviše će osjetiti uvođenje fiksne naknade
Povećanje cijene komunalna poduzeća će predložiti jedinicama lokalne samouprave, no potvrditi ih moraju gradonačelnici odnosno načelnici.
>> Novi šok: Poskupljuje voda
'Građani s minimalnom potrošnjom najviše će osjetiti uvođenje fiksne naknade. Ako netko troši mjesečno kubik vode i plaća ga u prosjeku 10 kuna, njemu fiksna naknada od na primjer 15 kuna znači povećanje cijene i veće od sto posto. No, ako netko troši 5 kubika, koje plaća 50 kuna, dodatak od 15 kuna mu ne predstavlja ogromno povećanje',primjer je koji je Zorčec dao na pitanje tko bi mogao biti najviše pogođen poskupljenjem u ostatku Hrvatske nakon prvog travnja.
U kolovozu moguće poskupljenje
Iako su Međimurci ovaj put izbjegli dodatni trošak u svom kućnom budžetu, novo povećanje cijene vode i njih bi moglo zahvatiti već u kolovozu, do kada vrijedi posljednja Odluka Međimurskih voda prema kojoj se cijena neće mijenjati.