'Temelj ne samo oporavka već temelj rada Vlade do 2011. godine je potpora izvoznicima, potpora svemu onome što nas može osnažiti da u trenutku kad uđemo u Europsku uniju i postanemo članica budemo uistinu snažni', kazala je Kosor. Podsjetila je kako su upravo izvoznici bili prve žrtve globalne krize te iznijela podatak da su u prvih šest mjeseci hrvatske tvrtke ostvarile više od 37 milijardi kuna prihoda od izvoza, što je oko 11 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju. Kosor je kazala kako je u drugom kvartalu ove godine zaustavljen pad BDP-a (u prvom tromjesečju pad je bio 6,7 posto, u drugom smanjenje 6,3 posto), što daje za pravo reći kako se vidi smjer izlaska iz krize.
Pročitajte i ovo
dodijeljene nagrade
VIDEO Tvrtke koje već 20 godina dokazuju svoju izvrsnost, kvalitetu i inovativnost: Evo tko su najbolji hrvatski izvoznici
Europa čeka signale
Hoće li Trumpove odluke utjecati na Hrvatsku? Nesigurnost i napetost je velika
'Nepopularni potezi bili su nužni'
Kako je pad izvoza praćen padom BDP-a označio početak krize tako će i povećanje izvoza i nastavno na njega rast BDP-a biti izlaz iz nje, kazala je Kosor te ponovila kako je Vlada odlučna pomoći izvoznicima svojim jasnim i čvrstim programima. Istaknula je i kako je ozbiljnosti krize bila svjesna kada je preuzela dužnost predsjednice Vlade i kada je u kratkom razdoblju doneseno niz nepopularnih poteza (dva zakona o posebnim porezima). No, to je bilo nužno da bi se stabilizirale državne financije i kako bi se osigurala makroekonomska sigurnost i stabilnost, kazala je Kosor. Zahvalila je svim članovima Vlade na potpori te naglasila kako su tim, kako rade kao jedan, kako znaju što im je cilj te kako je sigurna da će tako biti i dalje. Kosor je podsjetila kako je Vlada u kontekstu aktualne krize i u sklopu antirecesijskog programa izradila program poticanja međunarodne konkurentnosti i internacionalizacije gospodarstva. Uz ostalo je spomenula i kako je Vlada povećala sredstva za HBOR.
Pojačan interes za kreditnim sredstvima
Predsjednik Uprave HBOR-a Anton Kovačev je istaknuo kako je zbog krize HBOR pojačan interes za kreditnim sredstvima osjetio već u drugoj polovini prošle godine. U prvih osam mjeseci ove godine odobreno je 445 kredita u vrijednosti od 3,36 milijardi kuna za kreditiranje izvoza, što je porast od 23 posto prema istom razdoblju lani. Najzastupljenije djelatnosti po ovom programu su proizvodnja hrane i pića, metalna proizvodnja, prerada drva, proizvodnja strojeva te proizvodnja proizvoda od gume i plastike. Što se tiče osiguranja izvoza u prvih je osam mjeseci osigurano oko 1,4 milijarde kuna izvoznih poslova te izdano oko tisuću polica osiguranja što predstavlja povećanje od 30 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. (Hina)