Premda je cilj posjećivanja svetišta prije svega duhovan, financijski dio ne može se ignorirati. Od prodaje nabožnih predmeta do ugostitelja koji su današnjim danom sigurno zadovoljni. Mjesta hodočašća, ujedno su i mjesta trgovine, jela i pića. Rijetki su oni koji danas u nekom od svetišta nisu potrošili pokoju kunu. Prodavači kažu, nije bajno, ali nije ni loše.
U najpoznatijem svetištu, onom u Mariji Bistrici, turistička zajednica zadovoljna je rezultatima. 'Može se reći da cijelo ovo mjesto, živi s time, a može se reći da i okolica', izjavila Vesna Habazin, iz Turističke zajednice Marije Bistrice.
>> 'Petak 13. srpnja je crni petak za Hrvatsku zbog usvajanja zakona o MPO'
U Hrvatskoj su 22 službena svetišta posvećena Majci Božjoj. Ono najstarije je na riječkom Trsatu. Upravo svećenstvo ima najbolji uvid u broj hodočasnika. Fra Serafin Sobol tvrdi kako su danas prebrojali 2.150 autobusa hodočasnika.
Točni podaci o broju posjetitelja ne postoje, već samo procjene. I to često dobivene zanimljivim metodama. Točni podaci o broju posjetitelja ne postoje, već samo procjene! I to često dobivene zanimljivim metodama. 'U dogovoru sa župom i svetištem, prema broju hostija', odala je tajnu Vesna Habazin.
Mariju Bistricu posjeti oko 800 tisuća na godinu. Slijede Trsat u Rijeci s 300, te Aljmaš na istoku Slavonije s 200-tinjak tisuća hodočasnika na godinu. Hrvatima jedno od najdražih, ono je preko granice, u BIH. Svake godine posjeti ga više od milijun vjernika iz cijeloga svijeta.
Za Sinj podatke iz turističke zajednice nismo dobili. Da je vjerski turizam ozbiljan posao, govori sljedeće. Naime, procjenjuje se da u cijelome svijetu, svetišta na godinu posjeti nevjerojatnih 300 milijuna vjernika!
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.