Uskrs u godini recesije uglavnom je bez uskrsnica. Ne očekuje je ni srednjoškolska nastavnica Antonija Sikavica, kao ni njezini kolege, ali nada se barem sindikalnoj poklon - košarici. 'Jedan paketić sa šunkom i sirom i obično se nađe tu i neko vino, tako je i za Božić samo s drugačijim poklonom', rekla je Sikavica.
Zaposleni u javnim i državnim službama prema kolektivnom ugovoru nemaju zajamčenu uskrsnicu, za razliku od lokalnih službenika. Neoporezivih 2.500 kuna na godinu na koje imaju pravo raspodjeli se na dva dijela - božićnicu i regres. 'Mi odavno ukazujemo na tu nepravilnost i anomaliju koja ne postoji nigdje u svijetu. Mi smo pokušavali ugovoriti što ima grad Zagreb jer su i osnovice drugačije, međutim do sada to nismo uspjeli ostvariti', rekla je Zdenka Gizdić.
Uskrsnicu će dobiti zaposleni u velikim poduzećima
Uskrsnicu kakvu - takvu i ove će godine dobiti zaposleni u velikim poduzećima kao što su Agrokor, Pliva, Petrokemija, Končar, gdje postoje kolektivni ugovori. 'Uskrsnice se kreću u visini onih neoporezivih dijelova, tako da kad se to podijeli onda za Uskrs obično dođe onaj bon od 400 kuna, pa će jedan dio zaposlenih dobiti bon, a dio u naturi - nekakvu šunkicu ili jaja ako budu imali sreće da je dobiju', rekla je Ana Knežević.
I u udruzi poslodavaca priznaju, privatni sektor zbog krize neće biti široke ruke. 'Većina proizvodnih kompanija neće biti u prilici, jer danas uz pad aktivnosti, pad prihoda, nelikvidnost i teškoću naplate uz pad narudžbi teško da će se pronalaziti sredstva za bilo kakve dodatne isplate', kaže Đuro Popijač iz HUP-a. Prosječna plaća je pala, cijene su išle gore. Čak i ako dobiju uskrsnicu, u mnogim će obiteljima ovogodišnji uskrsni stol biti skromniji od lanjskog.