Loše je što strategija nije bila prije napravljena jer bi se moglo kandidirati za pretpristupne fondove za financiranje nužnih nabavki, rekao je ministar, te dodao da se na izradi strategije u ministarstvu intenzivno radi već šest mjeseci, a nastojat će se da ona bude prva točka jesenske sjednice Sabora.
Pročitajte i ovo
Ministarstvo ispunilo zadaće
Ostojić: 'Na terenu je 30 ekipa hitne pomoći, a opasnosti od epidemija i zaraza nema'
Komentar Mislava Bage
Odnosi Milanovića i Linića više nikada neće biti isti
>> Ministar naljutio znanstvenike
U hrvatskom zdravstvenom sustavu nužno je poboljšati funkcije upravljanja i informatizacije, naveo je Ostojić. Ocijenio je nelogičnim da HZZO ne sudjeluje u upravljanju županijskih bolnica ni u najmanjem udjelu, iako daje novac za njihovo djelovanje. Ministarstvo pokreće sustav okrupnjavanja nabave za sve bolnice, a u upravljačkom tijelu objedinjene nabave bit će tim od deset direktora kliničkih bolnica pod nadležnošću ministarstva, rekao je Ostojić dodajući da je pozvao i sve župane da uključe i županijske bolnice u objedinjenu naplatu.
>> Novi ministar o 'vrtićkim forama' i suradnji s Čačićem
Iznoseći podatke o stanju u hrvatskom zdravstvenom sustavu, ministar je kazao da se u Hrvatskoj izdvaja 1514 američkih dolara za zdravstvo po stanovniku, mjereno metodom pariteta kupovne moći. Usporedio je Hrvatsku s Češkom, gdje je taj iznos 2050 dolara te sa Slovenijom, gdje je 2500 dolara. U zemljama EU je prosjek 3200 dolara, a u zemljama Europske monetarne unije 3685 dolara, naveo je Ostojić.
>> Još jedna svađa u Saboru!
Kako bi se u hrvatskom zdravstvu popravili ti pokazatelji, nužno je u zdravstvenom sustavu kvalitetno surađivati s ekonomistima, naveo je. Govoreći o promjenama u sustavu nakon pristupanja EU, Ostojić je rekao da će se otvoriti mogućnost prekogranične suradnje, kako bi, primjerice, hitni pacijent iz Umaga mogao otići u bolnicu u slovenskoj Izoli umjesto u udaljeniju Pulu.
>> Tek postao ministar, a već dobiva policijsku zaštitu?
Hrvatski državljani koji privremeno borave u inozemstvu moći će koristiti Europsku karticu zdravstvenog osiguranja za neodgodive i medicinski opravdane zahvate i to na trošak HZZO-a. Otvara se mogućnost i da se građani država na istoku uz plaćanje dolaze liječiti u hrvatske bolnice čime hrvatska medicina može postati izvrstan izvozni brend, naglasio je ministar.
Ravnatelj HZZO-a Siniša Varga govorio je o nužnosti uvođenja ključnih indikatora uspješnosti u sustav, kao pouzdanih mjerila kvalitete. Ako se ne mjere kvaliteta i sigurnost zdravstvene zaštite ne može se utvrditi stanje sustava te jesu li provedena planirana poboljšanja, rekao je Varga.
Konferencija za zdravstvo na temu 'Zdravstvena djelatnost i priprema sustava zdravstvene zaštine za pristupanje Hrvatske EU' u organizaciji TEB Poslovnog savjetovanja počela je s radom jučer, a završava danas.
(Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.