Hrvatski i slovenski narod nikad se nisu svađali, nego se radi o dvjema prijateljskim zemljama i narodima koji su u povijesti uvijek dobro surađivali, rekao je Mesić. 'Danas bi, budući da postoji različito mišljenje o razgraničenju, to pitanje trebali riješiti međunarodnom arbitražom', dodao je hrvatskih predsjednik. Na upit slovenskih novinara, nakon proslave 65. obljetnice 10. zagrebačkog korpusa, je li promijenio mišljenje o razdaljini s koje bi Slovenci gledali more da nije bilo hrvatskih partizana 1945. godine i je li ona sada kraća, Mesić je odgovorio: 'Morate shvatiti, ja sam upotrijebio jednu licenciju poetiku, to vam je valjda jasno. Ali, ako vidite brojeve, onda vidite koliko je hrvatskih partizana sudjelovalo u oslobođenju, od Primorja, preko Istre sve do Trsta. Ja sam samo rekao jednu povijesnu činjenicu i upotrijebio jednu licenciju poetiku', rekao je Mesić, dodajući da su hrvatske snage u sklopu tadašnje Jugoslavenske armije išle prema Trstu, a glavnina slovenskih snaga bila je orijentirana u progonu njemačkih i kvislinških snaga koje su se povlačile prema Austriji.
Pročitajte i ovo
Svi su poginuli
FOTO Detalji tragičnog pada zrakoplova: Let je bio rođendanski poklon jednom od putnika
nategnuti odnosi
Slovenija se oglasila o hrvatskom ulasku u Schengen, spominje arbitražu: "Zadatak svake vlade je zaštititi nacionalni interes"
>> Mesić poručio: Umjesto prepirki, nađimo što nam je zajedničko
Ja sam samo rekao jednu povijesnu činjenicu i upotrijebio jednu licenciju poetiku.
Stjepan Mesić
Dodao je kako danas ne prihvaća poruke da Hrvate i Slovence treba miriti jer se oni nikada nisu posvađali. Hrvatska ima jednu argumentaciju, a Slovenija drugu o odluci Badinterove komisije, koja je rekla da su granice bivših republika postale granice novostvorenih država, rekao je Mesić i ponovio kako misli da je zato jedino rješenje arbitraža Međunarodnoga suda pravde. 'Bilo bi dobro da se to pitanje skine s dnevnog reda, ili da ga zamrznemo do određenog vremena, ili da ga predamo Sudu pravde pa neka ga riješi i time će nestati svako sukobljavanje', rekao je hrvatski predsjednik. Čelnik organizacije slovenskih partizana - veterana Janez Stanovnik rekao je u govoru na proslavi obljetnice 10. zagrebačkog korpusa kako slovenski partizani tom korpusu duguju posebnu zahvalnost zbog pohoda za oslobođenje Štajerske.
>> Tuerk: Mesićeva izjava neprihvatljiva
Istaknuo je kako je slovenske i hrvatske partizane antifašizam združio u borbi za spas civilizacije. 'Tu je postavljen temelj povjerenja i prijateljstva koji ni današnji vihori ne mogu uništiti', rekao je Stanovnik, koji misli da je 'srž problema današnjih odnosa Hrvatske i Slovenije u tome da politika s obje strane stavlja kratkoročnu korist ispred dugoročnih interesa dvaju naroda. Državne diplomacije naših država uplele su se u spor koji ne mogu riješiti', ocijenio je Stanovnik. Ključnim pitanjem ne smatra granice na kopnu, nego prava na moru koje smo, kako je istaknuo, 'svi zajedno oslobađali u borbenim redovima Titove Jugoslavenske armije'.
'Zato smo se morskim dobrom u nekadašnjoj federativnoj državi koristili svi zajedno i nismo ga podijelili među federativne republike. Republike su uživale prava, a ne granicu i zato neovisne Slovenija i Hrvatske nisu mogle naslijediti nedjeljivu morsku vodu, nego su postale nasljednice prava na moru. A nerazdjeljivo se ne može razgraničiti', rekao je Stanovnik. Prema njegovim riječima, 'izlaz iz slijepe ulice u koji je skrenula svadljiva politika' jest u prepoznavanju i ostvarivanju dugoročnih interesa obaju naroda. A nacionalni interesi obaju naroda su sigurnost, gospodarska suradnja i integracije u sklopu Europske unije, rekao je 87-godišnji Stanovnik, dugogodišnji slovenski i istaknuti jugoslavenski politički dužnosnik u bivšoj SFRJ.