'Avion je letio iz Zagreba u Ekvatorijalnu Gvineju, a zbog goriva se spustio u Nigeriji', rekao je za ukrajinsku agenciju Itar-Tass Mikola Minjajlo, glavni direktor ukrajinske zrakoplovne tvrtke Meridiana. Po njegovim riječima, zrakoplov AN-12 'imao je sve dozvole, među ostalima i od nigerijskih vlasti. Nije bilo nikakva prekršaja, ni u vezi s avionom, ni u vezi s teretom, niti ispravama', rekao je.
Pročitajte i ovo
280 djece oteto u školi
Nakon 17 dana oslobođena oteta djeca u Nigeriji: Vlada odbila platiti otkupninu od 690 tisuća dolara
Užas u Nigeriji
VIDEO Snažna eksplozija izbrisala dio grada: "Krov se srušio na krevet moje majke, hitno je prebačena u bolnicu"
Ukrajinska novinska agencija UNIAN prenijela je riječi predstavnika glavne državne agencije za izvoz oružja Ukrspetsexporta koji kaže da teret u zrakoplovu nema nikakve veze s Ukrajinom, već pripada Hrvatskoj. Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova je potvrdilo da je od veleposlanstva u Ukrajini zatražilo detaljne informacije o tom slučaju, ali da s ukrajinske strane zasad nema nikakvih službenih informacija. Reuters javlja kako ni ukrajinsko veleposlanstvo u Nigeriji ne želi komentirati slučaj.
Nigerijska je policija potvrdila da je zaplijenila zrakoplov, ali bez previše objašnjenja. 'Mogu potvrditi da je zrakoplov zaplijenjen jer je u njemu pronađeno oružje. Istraga je počela i uskoro ćemo imati više podataka', rekao je glasnogovornik nigerijske policije Emmanuel Ojukwu iz glavnoga grade Abuje.
Oružje otkriveno u rutinskom pregledu
Jedan neidentificirani službenik aerodroma Kana na sjeveru zemlje rekao je da se avion spustio u tu zračnu luku u srijedu popodne da natoči gorivo, a da je oružje otkriveno u rutinskom pregledu.
Ekvatorijalna Gvineja velik je proizvođač nafte, treći po snazi u subsaharskoj Africi i pravi je magnet za američke tvrtke, a već je desetljećima politički nestabilna. Zadnji pokušaj puča dogodio se 2004. kad je nekoliko desetaka stranih plaćenika, uglavnom Južnoafrikanaca pokušalo svrnuti predsjednika te bivše španjolske kolonije. Govorilo se da je u neuspio pokušaj puča umiješan i Mark Thatcher, sin nekadašnje britanske premijerke Margaret, ali on je to opovrgavao.
Ukrajinski prijevoznici već su bili upetljani u prijevoz oružja u Africi. U rujnu prošle godine somalski su gusari oteli ukrajinski brod s 32 sovjetska tenka T-72. Kenija je bila tvrdila da je tenkove kupila za svoju vojsku, ali stani diplomati tvrdili su da je to pošiljka namijenjena Sudanu. Brod je pušten u veljači. (Hina)