Tako tvrde iz Udruge Roda, a razlog vide u smanjenju sredstava. Država naime, za postupak MPO-a sada daje upola manje novca nego prije.
Pročitajte i ovo
Prijavite policiji!
HZZO poslao važno upozorenje: "Ne nasjedajte na ovo"
Nevjerojatna situacija
Suluda odluka Jadranku zatočila u vlastitom domu: "Još nisam otišla ni na majčin grob..."
Malena Kiara na svijet je došla zahvaljujući medicinski potpomognutoj oplodnji. No iz takvih je postupaka, prema podacima foruma Udruge Roda u posljednjih godinu dana oko 35 posto manje trudnoća.
'Radi se o malenom uzorku i rezultati su naravno neslužbeni, međutim mogu biti indikativni', kaže Jelena Koprić, Udruga Roda.
'Ne bih ulazio na podatke koji se dobivaju putem foruma i predizbornih anketa. Postoje podaci, redovito se po zakonu prikupljaju u veljači podaci za proteklu godinu i tako će se prikupljati i dalje', objašnjava prof.dr.sc.Hrvoje Vrčić.
HZZO za jedan postupak sada izdvaja oko osam tisuća kuna. Gotovo pedeset posto manje nego prije.
'Zbog toga se rade loše stimulacije, štedi se na lijekovima tako da žene dobivaju premalen broj jajnih stanica', tvrdi Jelena Koprić.
>> Svjetske agencije: Novi zakon o MPO-u mijenja jedan od najrestriktivnijih u Europi
'Za određenu skupinu žena to jest problem jer moramo davati puno više lijekova. Međutim nitko do sada nije odabrao lošiji postupak stimulacije koji će dati manji broj embrija', odgovara prof.dr.sc. Vrčić.
Štednja u liječenju - dovodi i do drugih problema. 'Duže se čeka na postupke, neke žene čekaju i do godinu dana, i ono što je još problem da HZZO nije produžio ugovor s privatnim klinikama', Kaže Jelena Koprić.
Predsjednik Nacionalnog povjerenstva tvrdi - trudnoća je više. 'Ono što mi znamo iz naših statistika, a posebno što ja znam iz KBC Zagreb mi imamo veći broj trudnoća', kaže prof.dr.sc. Vrčić.
Iz Udruge Roda traže sastanak Nacionalnog povjerenstva kako bi se pokušalo pronaći rješenje. Na liječenju neplodnosti, poručuju, ne može se štedjeti.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook