Gostujući u Dnevniku Nove TV, dr. Zdenko Krištafor s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta, procijenio je da će nafta iz bušotine sigurno istjecati još barem mjesec dana. 'Trebalo je s prvim postupkom izrade rasteretnih bušotina započeti odmah i to još uvijek traje. To je fazi u kojoj se te dvije bušotine, koje se sada izrađuju da bi došle u područje sadašnje bušotine, a koja će trajati još sigurno mjesec dana', pojašnjava Krištafor i dodaje da su sada na jednoj od tih bušotina na oko 3 i pol tisuće metara, a na drugoj oko 2.600 metara. Ukupna dubina postojeće bušotine je oko 5 i pol tisuća metara.
Pročitajte i ovo
Pitaju se znanstvenici
Gdje je završila nafta iz Meksičkog zaljeva?
'Nema više opasnosti'
SAD: Bušotina u Meksičkom zaljevu ‘osigurana’
>> ‘Top kill’ je propao, prelazi se na novu metodu
To, kaže, znači da će nafta još neko izvjesno vrijeme istjecati u more, a raznim postupcima, poput posljednjeg 'top kill' postupka, pokušava se kontrolirano prikupljati te količine nafte da ne istječu potpuno nekontrolirano. Prema grubim procjenama, kaže Krištafor, do sada je iz bušotine u more iscurilo barem 10 do 12-dnevna ukupna potrošnja nafte i naftnih derivata u Hrvatskoj.
Krištafor se slaže da bi nafta lako, putujući uz obale SAD-a, mogla stići do Atlantskog oceana, do da je prije svega ugrožena flora i fauna Meksičkog zaljeva. 'Ugrubo, jedna litra nafte zagadi milijun litara ispodpovršinske pitke vode', kaže Krištafor.