Sastanak će se održati na zahtjev liječničkih udruga koje traže od Beroša da hitno riješi pitanje reprezentativnosti Hrvatskog liječničkog sindikata (HLS), donošenje Zakona o radnopravnom statusu i plaćama liječnika ili strukovnog kolektivnog ugovora, kao i reguliranje postojećeg sustava koeficijenata plaća određenih kategorija liječnika.
Te su zahtjeve još polovinom srpnja premijeru Andreju Plenkoviću i ministru zdravstva Viliju Berošu uputili predstavnici HLK-a i HLS-a, te Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) i Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL).
Predstavnici sindikata i komore na konferenciji za novinare optužili su Vladu i Ministarstvo da ih sustavno ignoriraju, ne tretiraju kao ravnopravne partnere i ne odgovaraju na njihove dopise.
Pročitajte i ovo
onko-uputnica
Beroš govorio o listama čekanja, najavio novi sustav za najteže pacijente: "Trebao bi zaživjeti u prvoj polovici devetog mjeseca"
Pročitajte i ovo
pripreme za jesen
Beroš okupio Krizni stožer, otkrio kako namjeravaju zaustaviti širenje epidemije: Poznato i hoće li se vratiti covid potvrde
Liječničke udruge traže da Vlada izjednači koeficijente usmjerenih specijalista s užim specijalistima koji su specijalizirali prema ranijim pravilnicima, izjednači koeficijente liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti s liječnicima u bolnicama i podigne koeficijente specijalizantima.
HLK ponavlja da su liječnici temeljni nositelji zdravstvene zaštite i kao profesija snose najveću odgovornost za život i zdravlje ljudi.
Nije moguća niti održiva reforma zdravstva o kojoj zdravstvena administracija već mjesecima govori, a da istovremeno liječnici, kao temeljni nositelji zdravstvene skrbi i ključni dionici svake reforme, već godinama čekaju nužne korekcije koeficijenata i rade ogroman i protuzakonit broj prekovremenih sati.
Uz to, kontinuirani problem za održivost hrvatskog zdravstva je odlazak liječnika iz Hrvatske, koji neće biti smanjen bez rješavanja ovih temeljnih pitanja statusa hrvatskih liječnika, poručuje HLK.