Unatoč upola manjim carinama proizvođači diljem Europe daleko su od predaha. Mnogi strahuju od mogućeg domino efekta koji bi se mogao preliti na njihove poslove.
VREMENSKA PROGNOZA
Vraćaju se debeli minusi: Evo kada će biti najhladnije
hitan krizni sastanak
Trump razgovarao s glavnim tajnikom NATO-a, Norveška poručila: “Dobro smo pripremljeni za izazove na Arktiku”
NEZAUSTAVLJIVA BUKTINJA
FOTO 20.000 evakuiranih i 16 mrtvih: Predsjednik Borić proglasio stanje katastrofe
Andrea Sartori vodi vinariju u blizini Verone, koju je naslijedio od svojeg pradjeda. Sada je strepi od potencijalnih poslovnih gubitaka zbog trgovinskog sporazuma SAD-a i Europe.
"Jako sam zabrinut za gospodarstvo općenito. Svi znamo da potrošnja vina ne napreduje baš dobro kada smo u prošlosti svjedočili ekonomskim krizama. Dakle, ovo bi mogao biti domino-efekt koji bi mogao pogoditi i trgovinu vinom“, rekao je Sartori.
Prošle godine Italija je u SAD izvezla vina, žestokih pića i octa u vrijednosti od 2 milijarde eura, što je četvrtina njezine svjetske prodaje. Alkoholna pića bi mogla biti među izuzecima za dogovorene carine od 15 posto. Ali, i to im je previše, kaže Sartori.
"15 % uz još 14-15 % na tečaj dolara čini 30. A ovo je već prilično loše. Dakle, ako mene pitate, ni ja nisam baš zadovoljan s 15%“, dodao je Sartori.
Vino
Foto:
Dnevnik Nove TV
Detalje sporazuma čekaju i proizvođači šampanjca u Francuskoj. Svake godine Hugo Drappier u SAD izvozi oko 80 tisuća boca, što čini 5 posto njihove proizvodnje. Neke naružbe su im već sada obustavljene, jer se čeka ishod. Apelira i na francusku Vladu.
"To je industrija koja zapošljava mnogo radnika koje nije moguće premjestiti, upravo zato što se posao obavlja ovdje. Nemamo mogućnost preseljenja vinograda šampanjca negdje drugdje u svijetu“, komenitrao je Drappier.
Deseci tisuća ljudi u Grčkoj žive od proizvodnje maslinova ulja. Ona je peti najveći izvoznik tog proizvoda u Sjedinjene Države. Godišnje isporučuju od 8 do 10 tisuća tona ulja. Predsjednik udruženja proizvođača misli da će s najavljenih 15 posto moći preživjeti. Ali uvijek je tu - faktor neprevidivosti na koji moraju računati.
"Uvijek moramo čekati kako će se gospodin Trump probuditi i što će odlučiti učiniti. U svakom slučaju, Sjedinjene Države su zemlja koja određuje globalno tržište, pa mislim da moramo naučiti živjeti tako“, ispričao je Giorgos Mitrakos, predsjednik Udruge proizvođača maslinova ulja.
Možda malo lakše dišu kada su čuli da su carine 15 umjesto 30 posto. Ali se svejedno pripremaju na milijunske gubitke. Jer s Trumpom se, čini se, nikad ne zna.