Sa simptomima multiple skleroze Huanito Luksetić se bori 16 godina. Njegova je bolest i dalje tu, no otkada koristi pripravke kanabisa većina tih simptoma za njega je prošlost.
Pročitajte i ovo
Protiv zabrane
Europska velesila kreće u liberalizaciju korištenja i uzgoja kanabisa
Spas u marihuani
Ovo treba vidjeti: Evo što legalizacija kanabisa znači oboljelima od Parkinsonove bolesti
No zbog onoga što smatra svojim lijekom, Huanito je završio u zatvoru, ali i ponovno aktualizirao pitanje treba li dopustiti korištenje marihuane u medicinske svrhe. Struka je oprezna, ali jednoglasna. 'Više gotovo da i nema sumnje da je marihuana itekako korisna u medicini', kaže doc.dr.sc. Ognjen Brborović.
'Ako je potrebno, zašto ne legalizirati, postoje dokazi da je djelotvorno, sa jednom napomenom - nikad nitko od ničega se nije izliječio upotrebom kanabisa ili bilo kojeg pripravka', kaže prof. dr. sc. Zdravko Lacković iz Zavoda za farmakologiju.
Kanabis ga spasio, a sad će zbog toga na sud
'Medicinska marihuana ne usporava napredovanje bolesti, ali dokazano učinkovito ublažava simptome mišićnog spazma i neuropatske boli', smatra dr. Ines Lazibat, voditeljica odjela za demijelinizacijske bolesti KB Dubrava.
U desetak posto slučajeva može se pojaviti ovisnost. Nije ovo jednostavna tema pa o pitanju medicinske marihuane javno-zdravstvena struka raspravlja već nekoliko mjeseci. 'Donijeli smo neke zaključke za koje se nadam da će pomoći politici da jednostavno promjeni praksu', dodao je dr. Brborović.
'Uz strogu regulativu i nadzor to bi bilo moguće, međutim jesmo li mi kao zemlja, kao zdravstveni sustav u stanju sprovesti takvu regulativu i takav nadzor?', pita se dr. Lacković.
Čini se da ni politika nema ništa protiv legalizacije medicinske marihuane, predloži li takve zakonske promjene struka. U tome su se složile sve najveće stranke, SDP kaže da uvažava stavove struke. A Orah čak i otvoreno osuđuje kažnjavanje i progon bolesnika koji su se u potrazi za lijekom našli s one strane zakona.
'Ja smatram da je to strašno, da to nije apsurdno, to je strašno i tužno da država ne pomaže ljudima kojima je pomoć potrebna, već da ih tretira kao kriminalce', smatra Mirela Holy.
'Postoji niz podataka slijedom kojih uzimanje tih pripravaka olakšava tegobe u slučaju bolnih stanja, primjerice od upalnih bolesti crijeva do migrenoidnih glavobolja, do bolnih stanja u malignim bolestima ili pak u multiploj sklerozi', dodaje akademik Željko Reiner.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook