'Znalo se događati da 700 do 800 obučenih farmaceutskih stručnjaka lobira po bolnicama za svoje lijekove pa - kada liječnik osigura određeni lijek za 30 pacijenata - dobiva plaćeni kongres. Ta će se praksa zaustaviti', istaknuo je Milinović.
Pročitajte i ovo
Novi zakon
Tko se u Hrvatskoj želi baviti ovim poslom, po novome se mora upisati u registar: Već je stiglo 18 zahtjeva
Promjena nabolje
Lijek za koji su se izborili pokazuje prve rezultate: "Jako sam sretan i jedva čekam da budem veliki kao i svi drugi"
'Ako vidite za koja se tri lijeka lobira, onda i vidite za koje se farmaceutske kuće lobira pa vam je sve jasno', rekao je ministar zdravstva, ističući da je donošenje pravila etičkog oglašavanje lijekova nastavak reforme zdravstve i uređivanje sustava, u čemu namjerava odoljeti svim pritiscima.
Milinović je rekao kako se s tim u vezi pojavio i problem riječkoga KBC-a, to jest izjave predstavnika Saveza onokoloških udruga da se oboljelima od raka zbog nedostatka novca u toj bolnici uskraćuje potrebna terapija.
'Nedopustivo je da imamo liste čekanja za onkološke pacijente i posebno skupe lijekove koji su im potrebni, ali nitko ne spominje da u KBC-u Rijeka nema liste čekanja za zračenje, što je, a i stručnjaci to tvrde, učinkovitije od lijekova', rekao je Milinović.
Udruga za inovativne lijekove odbila je potpisati ugovor s HZZO-om o novim pravilima etičkog oglašavanja lijekova. Oni se slažu da treba urediti to područje, ali ističu da je to već regulirano strogim kodeksima. Također su im neprihvatljive odredbe o novim nametima koji su predviđeni u ugovoru, a odnose se, među ostalim, na to da farmaceutske tvrtke HZZO-u plaćaju tri posto od ukupnog troška koji je zavod imao za lijekove zbog smanjene učinkovitosti liječnika u vrijeme razgovora s predstavnikom farmaceuta. U prijedlogu ugovora navodi se i da bi farmaceutske kompanije u jednoj kalendarskoj godini na pojedinog liječnika smjele potrošiti najviše 1000 kuna, i to na sponzorski materijal i druge potrepštine. (Hina)