Prema hrvatskom Zakonu o otpadu svaka je županija sa zadnjim danom 2008. godine trebala odrediti lokaciju zbrinjavanja otpada. Umjesto toga, Zagrebačka je županija odabrala 7 potencijalnih lokacija. Kao moguće lokacije pojavili su se i Sveti Ivan Zelina, Vrbovec, Dugo Selo, Velika Gorica, Zaprešić i Jastrebarsko, no Tarno se našlo na vrhu ljestvice.
Pročitajte i ovo
NOVI ZAKON
Susjedi uvode drastične kazne za prometne prekršaje: Jedan vas može koštati i 1500 eura
Promjene o kreditima
Na nova pravila kreditiranja osvrnuo se ministar financija - i otkrio jednu zanimljivost
zračni udari
Amerika izvela nove napade na Iran
POGODIO SVE BROJEVE
Netko je večeras postao bogatiji za čak 87 milijuna eura!
tuga u venezueli
Majka pronađena u ruševinama, poginula je u potresu spašavajući svoju kćer: "Dala si svoj život za njen"
Nimalo privlačno stanovnicima jer njihova je oaza ocijenjena kao idealna za gradnju centra gospodarenja otpadom. Bunt je uperen protiv gradonačelnika, ali i župana. 'Svi smo zajedno, suglasno, išli u istražne radnje, svi smo za njih obaviješteni, svi su gradonačelnici prihvatili, potpisali izjavu, to jest zapisnik da se krene u istražne radnje, što je po meni i pristanak da u tom gradu bude centar', rekao je Damir Tomljenović, zamjenik zagrebačkog župana.
'Ja sam stavio potpis na Zapisnik s održanog jednog radnog sastanka. Čak sam i zaboravio na to', dodaje Borislav Kovačić, gradonačelnik Ivanić grada. Tu se priče razlikuju; dva viđenja jednog sastanka građanima ništa ne znače. Da potpisa nije bilo, kažu, ne bi bilo ni brige. Ovako u glavama odzvanja dobivanje otpada za novog susjeda.
'Ako ovdje dođe otpad, posebno plastika kojoj treba 700, 800 godina da se to razgradi, moramo znati da će 10 generacija iza nas proklinjati što smo na to pristali. Ja to ne želim', ogorčen je stanovnik Stjepan Tarnik. 'Ne znamo što možemo očekivati. Nuklearni otpad? Dakle, ne', dodaje Danijel Galić iz Mjesnog odbora Tarno.
'Tarno je jako blizu Ivanić grada u kojem je poznato lječilište Naftalan. Spajamo zdravstveni turizam i seoski, a sad radimo smetlište', smatra stanovnica Maja Milanković. Dok gradonačelnik tvrdi kako je grad doveden pred gotov čin nakon grešaka u koracima županije, s druge strane se čuje kako bi izgradnja u Tarnom imala svoje prednosti. Otvorila bi se nova radna mjesta, a lokalna bi uprava dobila eko rentu u milijunskim iznosima.