Gotovo 2000 ljudi će prezimiti u napuštenim kućama i vagonima: Njihova oprema za preživljavanje su vreće za spavanje, kape, šalovi, rukavice...
Piše M.B.Đ./L.Š.,
10. listopada 2020. @ 23:01
Svjetski je Dan beskućnika. Prema procjenama Hrvatske mreže za beskućnike, u Hrvatskoj je bez krova nad glavom više od 2000 osoba pa kapaciteti od 450 kreveta u ukupno 13 prihvatilišta, nisu dostatni. Najviše ih je na području Zagreba.
Podijelite
Njihov dan obilježen je u Karlovcu, gdje su se javnosti predstavile civilne udruge i organizacije koje se bave pružanjem pomoći beskućnicima. Gorući problem ove zime, upozoravaju, bit će zbog koronavirusa. Beskućnici po ulici, tvrde, nemaju potrebnu zaštitu, a prihvatilišta će biti pretijesna dođe li do potrebe za samoizolacijom.
Iako ovise o donacijama i financijskog potpori lokalnih vlasti, udruge koje skrbe o beskućnicima proteklih godina uspijevaju im osigurati i više od toplog obroka i kreveta. Raznim projektima omogućili su im cjelodnevne aktivnosti i stručne radionice.
U Osijeku i Karlovcu pustili su reportere Dnevnika Nove TV u svoj privremeni dom. "Imam 62 godine, tu sam u prihvatilištu dvije godine, a najveći razlog je bolest", objašnjava jedan od beskućnika.
Svako jutro korisnik Centra za prihvat beskućnika u Osijeku Darko zalijeva povrtne gredice. Vlastiti dom je davno izgubio. "Prije 20 godina. Bio sam uglavnom podstanar", kazao je Darko.
On i Marija dvoje su od trenutačno 11 korisnika Caritasovog centra za prihvat beskućnika u Osijeku. "Osmislili su nam radionice svih tipova, znači - sastoji se od radnoterapijskih radionica, tipa biljke, i ove klupe smo sami izrađivali", opisuje Marija.
Država im daje skroman džeparac
Dobiju sve što im je potrebno, ali ne i socijalnu naknadu. Država im daje skromni džeparac. "To je u tri mjeseca 300 kuna", kazala je Marija.
Šanse da će stati na vlastite noge s godinama se smanjuju. "Ako korisnik uđe s nekih četrdesetak godina, većinom i ostaje, ova mlađa populacija do 30, 40 godina, oni se nekako snađu", rekla je voditeljica Centra za prihvat beskućnika u Osijeku, Olivera Balatinac.
Slične sudbine su diljem Hrvatske. "Radio sam, dobio sam otkaz", rekao je korisnik Centra za prihvat beskućnika u Karlovcu, Petar. "Imamo doručak, ručak, večeru, imamo sve šta nam treba", dodaje Mateo.
Stigao je i ogrijev. No, mnogi će prezimiti u napuštenim kućama ili vagonima. "Pripremamo, mi to zovemo tako, opremu za preživljavanje koja sadrži vreće za spavanje, zimsku odjeću, kape, šalove, rukavice...", opisuje jedan od njih.
Novi izazov - koronavirus
Novcem europskih fondova nude se i dnevni boravci, programi za resocijalizaciju. Koronavirus novi je izazov.
"Svakako možemo sjesti s Ministarstvom, porazgovarati, dogovoriti što možemo napraviti, da li u prihvatilištima/prenoćištima osigurati dododatne kapacitete, financije...", kazala je dopredsjednica Hrvatske mreže za beskućnike Helena Babić.
U subotu je ipak opuštenije ozračje. Osijek svojim korisnicima priprema večeru iznenađenja. "Naručit ćemo im grande pizze, malo soka i evo tako, skromno obilježiti ovaj njihov dan", dodala je Balatinac. Baš kao kod kuće.
"Strah me bilo, sad sam se priviknuo, sad mi je ko da sam, kao da mi je to dom", opisuje jedan od korisnika u Karlovcu, Mile. "Svaki onaj koji misli da je ovdje beskućnik, nije beskućnik", dodaje Željko.
Jer prihvatilišta ne nude samo krov nad glavom, nego i osjećaj da više nisi sam.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.