Svaka četvrta mlada osoba u Hrvatskoj ne planira imati djecu! Ovo je samo jedan od zabrinjavajućih podataka iz studije o mladima koja je provedena među njih 717 između 14 i 29 godina. Također, sve više mladih želi napustiti Hrvatsku, a Dnevnik Nove TV pitao ih je zašto?
Podijelite
Svaka četvrta mlada osoba u Hrvatskoj ne planira imati djecu. Ovo je samo jedan od zabrinjavajućih podataka iz studije o mladima koja je provedena među njih 717 između 14 i 29 godina. Također, sve više mladih želi napustiti Hrvatsku.
"Ja osobno ne želim djecu. Jednostavno zbog onog što vidim kod svojih vršnjaka, ali i zbog financijske situacijei zbog vlastite životne slobode", rekla je Dajana.
Sve više mladih razmišlja kao Dajana. 23 posto njih koji su sudjelovali u ovom istraživanju ne planira imati djecu. Golem je to porast u odnosu na 2018. godinu kada djecu nije planiralo imati svega 6,4 posto ispitanih. Dakle broj se gotovo učetverostručio. Osim toga, sve više mladih želi se iseliti iz Hrvatske.
"Želja za iseljavanjem ima veze s društvenim pesimizmom koji je značajno porastao. Što to znači? To znači da mladi Hrvatsku budućnost vide gorom nego što je sadašnjost, pitali smo mlade kako vide budućnost za 10 godina i 40 posto mladih je reklo da je vide gorom nego što je sadašnjost", rekla je Anja Gvozdanović iz Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu.
Ekipa Dnevnika mlade je pitala osjećaju li se pesimistično i ako da, zašto.
"Osjećam se pesimistično, mladi odlaze, nema baš puno prilika. Ne znam još gdje ću živjeti, ali vjerojatno u nekoj drugoj zemlji", rekao je Leonardo.
"Možda u drugim državama ima boljih poslova, bolje plaće, ali ovdje tu sam rođena, ovo je moja domovina, ja se ne bih iselila", rekla je Ivona.
Kada govorimo recimo o institucijama, više vjeruju vojsci nego crkvi ili Europskoj uniji. Najveći problem u društvu im je korupcija, a što se tiče politike - na ideološkoj ljestvici smještaju se blago desno.
"Vidimo određeno zatvaranje po pitanju političkih stavova u smislu komunikacije s drugim osobama koji su članovi stranaka koje im nisu bliske. Zapravo tu sve veću netrpeljivost između članova stranaka", rekao je Nikola Baketa, znanstveni suradnik na Institutu za društvena istraživanja.
Pitali su ih i što misle da je najvažnija stavka za dobivanje posla i misle li da je bitno "imati vezu".
"Bilo bi dobro da je sposobnost, obrazovanje, iskustvo, ali vjerojatno ti veza puno pomogne. Mislim da je tako samo kod nas, i kod moje generacije vlada takvo mišljenje", rekla je Dora.
59,6 posto mladih smatra da je za dobivanje posla najvažnija stručnost, 54,6 posto misli kako je potrebna veza s osobama na poziciji moći. Kako bilo, svi ovi podaci danas predstavljeni ne zvuče nimalo optimistično.