Svaki treći Hrvat s diplomom živi u inozemstvu. Pokazala je to studija Svjetske banke 2007. godine i stavila Hrvatsku na prvo mjesto u Europi po odlasku visokoobrazovanih ljudi. Provjerili smo kakve su najnovije brojke, a otkrili i da nije sve tako crno - ima i onih koji u Hrvatsku žele useliti!
Pročitajte i ovo
zapošljava širom Hrvatske
MORH traži 300 ljudi: Objavili koji su glavni uvjeti
Za Dnevnik Nove TV
Doktori masovno napuštaju Hrvatsku, liječnica iznijela frapantan podatak: "To je kao da odu svi iz bolnice Bjelovar"
Samo nebo je granica. A čini se da su i mladi Hrvati krilaticu počeli doživljavati ozbiljno. Jedan ispit Blanku dijeli od druge diplome. Ali i prilike da hrvatske granice zamijeni kalifornijskima. 'Sjediti na birou s dvije PMF diplome, ili tisuću i pol dolara za pola radnog vremena, drugu polovinu u struci da tjeram tu svoju biologiju dalje', objašnjava svoje opcije Blanka Vrgoč.
Ni statistika Zavoda za zapošljavanje, mladima ne ide u prilog. Na dugoj listi nezaposlenih najviše je onih između 25 i 34 godine. 'Iz nedostatka tih životnih uvjeta, ostaju živjeti s roditeljima do 35 godine i nemaju priliku za afirmaciju ili odlaze u inozemstvo tražiti svoju sreću', kaže Mirela Travar, glavna tajnica Mreže mladih Hrvatske.
>> Novi hit na Facebooku 'Mladi Napustimo Hrvatsku'
Svoju sreću na studij glume prije dvije godine, u Ameriku je krenula tražiti i Valentina. U posljednje 3 godine, iz Hrvatske je iselilo više od 30 tisuća ljudi. Grad veličine Vinkovaca. Gordana kaže, mladi imaju više mogućnosti i to iskorištavaju. 'Mladi koji su diplomirali, za njih postoje 3, 4 programa vezana uz studij i rad ili samo rad. Najpopularnije destinacije su Kanada, SAD, Kina se počinje otvarati', kaže Gordana Kolenko, iz BHV Educationa.
I dok svoju priliku traže izvan granica Hrvatske, ima i onih koji svoju adresu žele zamijeniti Hrvatskom. 'Došla sam iz Francuske stažirati u Zagreb 2008. godine. Još sam se jednom vratila i pokušala pronaći posao. Drukčije je, manje stresa, ljudi su opušteniji. Ljudima je stalo do onoga što imaju i žele to zadržati po svaku cijenu, bore se', kaže Cecilia Sramski.
'Htjela sam ostati u Hrvatskoj, još uvijek bi teoretski htjela, ali situacija danas za mlade je trbuhom za kruhom', kaže Blanka.
Po nezaposlenosti mladih u Europi, Hrvatska je na 3. mjestu. Zbog manjka sveobuhvatne politike prema mladima, smatra Mirela. Ulaskom u Uniju, otvaranjem tržišta i lakšim načinom dolaska do posla, Hrvatskoj prijeti nova opasnost od odljeva mozgova.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook