Umjesto da sjede prekriženih ruku i čekaju kišu, poljoprivrednici su stvar odlučili uzeti u svoje ruke, te vrijedna stabla zalijevati kantama vode.
Pročitajte i ovo
Loša vijest
Nikad više maslina, a nikad manje maslinova ulja: Krivac je poznat, a sve će utjecati i na cijenu
Brane hidroelektrana zatrpane
VIDEO Pogledajte zastrašujuće prizore: Evo što se dogodilo s Neretvom nakon katastrofalnih poplava
Kantu za kantom, Branko vraća život svojim maslinama. Na svaku od 200 maslina, Branko mora politi 4 do 5 kanta vode. 'Četvrti put svakih 10-tak dana, bar ovo bliže puta u kantama', kaže Branko Dragobratović, poljoprivrednik.
Kiša nije pala danima, biljkama nedostaje vode a to je nešto, tvrdi Branko, što se ne može sakriti. 'Zbog velike suše čak se i list, ne samo što kovrča, nego se počeo i sušiti', kaže.
Poljoprivrednici, koji svoja imanja nemaju tik uz Neretvu, redovito odlaze na rijeku, a potom kamionom vodu dovode do svojih stabala.
Osim dugotrajne suše maslinare brinu i visoke temperature. Naime, temperatura se pola metra ispod zemlje već danima ne spušta ispod 30 stupnjeva Celzija.
Suha zemlja teško prima vodu. Problem za poljoprivrednike je i sama rijeka Neretva, koja zbog manjeg dotoka vode postaje sve slanija. Ipak, sad je najvažnije napojiti žedna stabla.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.