Građani Zagreba i Slavonskog Broda danima se bude u magli i s vrlo lošim zrakom. Stručnjaci objašnjavaju u čemu je problem.
Podijelite
Vrlo je loša kvaliteta zraka u kontinentalnoj Hrvatskoj. Upalila su se crvena svjetla, a situaciji pridonose zimski uvjeti. No, magla i hladnoća nisu jedini problem. Popis je dug - od industrije do grijanja na drva.
Zagreb se i jutros probudio u magli. Većina mjernih stanica u gradu pokazuje da je kvaliteta zraka vrlo loša. "Ja sam astmatičar i plućni bolesnik. Grozno! Grozno!" rekla je Tatjana iz Zagreba.
Zbog guste magle nad gradom stoji takozvana kapa. Provjetravanje je teže, a skupljanje velike koncentracije lebdećih čestica lakše.
"Magla jednostavno voli, odnosno nastaje u istim uvjetima koji su jednako tako povoljni za taloženje onečišćujućih tvari. Dakle, i jedno i drugo događa se u istim uvjetima, ali magla ne uzrokuje onečišćenje zraka", objasnio je meteorolog Dnevnika Nove TV Darijo Brzoja.
Uzrokuje ga, prije svega – ljudska ruka. "To su prije svega promet, grijanje na mala kućna ložišta na kruta goriva. Lokalno to može biti i industrija ili prekogranično onečišćenje, koje je u Hrvatskoj u pojedinim dijelovima godine vrlo izraženo", rekao je ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Aljoša Duplić.
Prekogranično onečišćenje godinama se smatralo uzrokom zagađenog zraka u Slavonskom Brodu. No, ni nakon regulacije rada rafinerije nafte u Bosanskom Brodu stanovnici nisu prodisali.
"Moglo bi se o tome puno pričati. Imamo dosta svojih zagađivača, a imamo i ovih preko puta, preko Save. Samo što su oni sad stali, a ovi domaći i dalje nas zagađuju. Moja nas firma šalje da idemo kontrolirati količinu otrovnih tvari, željeza i olova u krvi, tako da se vodi računa, polako se povećava, ali nikome ništa", rekao je jedan građanin.
Nakon gašenja pogona onečišćenje je smanjeno, a Slavonski Brod i dalje je najzagađeniji grad u Europskoj uniji. Iz udruge Eko-integral strahuju da će se ponovno naći na vrhu neslavne ljestvice.
"Posljednjih 18 dana kontinuirano mjeri 24-satni prosjek lebdećih čestica veći od 25 mikrograma po kubnom metru. Štoviše, nekad blizu 70 i više po kubnom metru", rekao je Peter Tot-Đerd iz Udruge Eko-integral.
Ministarstvo najavljuje sastanak s vlastima u BIH, pripremaju se i novi akcijski planovi. Zbog velikog broja kućanstava koja se i danas griju na drva resor ima još jednu ideju.
"Ministarstvo planira iduće godine napraviti jedan poziv upravo prema kućanstvima u onim gradovima jedinicama lokalne samouprave gdje je prepoznato da je to uzročnik loše kvalitete zraka, poput Slavonskog Broda, kako bi se zamijenio dio tih ložišta i kako bi se smanjio pritisak na kvalitetu zraka", rekao je Duplić.
Magla će se dignuti do idućeg tjedna, a do suzbijanja zagađivača koje je stvorio čovjek dug je put.