Bageri Cestara taman su se bili bacili na posao uređenja ribarske lučice Matejuška kad ono - municija iz drugog svjetskog rata u morskom mulju. Istina, nisu bombe nego meci. Ribari se nisu baš prestrašili. No, grad je odlučio osigurati radove. Na kraju je odabrao nizozemsku tvrtku za razminiranje. Nizozemci su bagerima doslovno navukli pancirke da osiguraju radnike. Iskopani mulj se ispire pa se odvoji municija.
Pročitajte i ovo
Zbog vremenskih prilika
Kod ulaza u luku Rašu nasukao se brod: Ministarstvo otkrilo u kakvom su stanju članovi posade
Poraz pravne države
Država će brodarima koji su godinama gradili bespravnu luku sagraditi legalnu - vrijednu više od 18 milijuna eura"
No, iskrsla je afera. Iz krugova vojske je novinarima stiglo anonimno svjedočenje da grad dva i pol milijuna kuna olako daruju Nizozemcima, dok bi naši specijalci iz hrvatske mornarice to obavili besplatno. Čelnik komunale Splita uvjerava da je prethodno kontaktirao sve hrvatske nadležne službe. 'Zvao sam centar za razminiranje, specijalce splitske policije, a pitao sam i HRM', rekao je Ronal Rejo, pročelnik za komunalu Splita.
I dok se vijeća bi li vojska u ova mirnodopska, a krizna vremena mogla svojim radom više pomoći civilnom sektoru ribari cijeli posao čišćenja eksploziva na Matejuški ne shvaćaju ozbiljno. Pričaju kako daleko opasnijih i većih bombi ima nedaleko, pod splitskim Sustipanom odakle su ih kao djeca ronili. Priznaju grijehe, metke u kojima nije bilo puno baruta bacali su tu, u more Matejuške. Nizozemci bi za koji dan trebali završiti sa radovima. No mnogi će se sa čuđenjem pitati je li moguće da nakon krvavog rata i brojnih razminiranja u zemlji zaista nemamo stručnjake za vađenje zaostalih metaka iz plitke gradske lučice.