Bojao se da hrvatska strana posjeduje dokumente o trgovini oružjem iz vremena osamostaljenja koji bi ga mogli kompromitirati, tvrdi u svom novom broju ljubljanski tjednik Mladina. U objavljenom faksimilu tadašnji slovenski veleposlanik u Zagrebu Milan Orožen Adamič obavještava Janšu da se u Hrvatskoj ljute zbog navoda slovenskih medija da je slovenska služba sigurnosti svojedobno kontrolirala razgovore Janše i Sanadera, te da hrvatski diplomati upozoravaju da bi to moglo naškoditi međudržavnim odnosima i uspostavljenom povjerenju.
Po tvrdnjama iz objavljenog faksimila slovenskog diplomata, hrvatska strana naznačila je tada da, ako bi se takva kampanja i objave u Sloveniji nastavile, onda bi se 'moglo dogoditi svašta, osobito ako u javnost dospiju stvari koje su se događale 1990, 1991. i 1992. godine', te da bi objava takvih podataka 'mogla biti vrlo neugodna za slovensku politiku'.
Mladina tvrdi da je to dokaz kako je Janša bio 'ucijenjen' od strane hrvatske politike jer se bojao otkrića iz godina osamostaljenja, koje bi mogli sadržavati navodni dokumenti koje posjeduje Hrvatska, pa je zato za razliku od ranije vlade Antona Ropa sa Sanaderom pristao da se pitanje graničnog spora prepusti međunarodnom sudu, što je ranija vlada odbacivala, tvrdeći da je još na snazi tzv. parafirani sporazum Račan-Drnovšek. U Janšinoj stranci tvrde da to nije istina i da su se medijske špekulacije slične ovoj već pojavljivale u slovenskim medijima.
Pročitajte i ovo
Svi su poginuli
FOTO Detalji tragičnog pada zrakoplova: Let je bio rođendanski poklon jednom od putnika
Nakon izbora
Stručnjak o promjeni vlasti u Sloveniji: "Zemlja je postajala kolonija Mađarske. To ljudima nikako nije bilo blisko"
'Ništa od tvrdnji koje je objavila slovenska Mladina, a u vezi s navodnim prijetnjama iz 2007. da će Hrvatska objaviti dokumente neugodne za slovensku politiku iz početka devedesetih, nije istinito, rekao je tadašnji pomoćnik ministrice vanjskih poslova Neven Pelicarić. (HIna)