'Slovenija će u najkraćem mogućem roku ratifikacijski dokument poslati SAD-u, tako da će hrvatski premijer Ivo Sanader u travnju biti pozvan na summit NATO saveza', rekao je Pahor na konferenciji za novinare nakon redovite sjednice vlade. Danas na večer istječe rok do kojega je Stranka slovenskog naroda (SSN) trebala prikupiti 40 tisuća potpisa potrebnih za raspisivanje referenduma na kojemu je željela osporiti ratifikaciju pristupnog protokola, ali u tome nije uspjela jer je prikupila samo oko tisuću potpisa.
Pročitajte i ovo
Vojni pakt
Putin postavlja Orešnika na granicu članica NATO-a: Objavio i tko će određivati mete
sukob dva brda
Hrvatski sabor potvrdio slanje hrvatskih vojnika u 12 misija, NSATU na čekanju
Komentirajući inicijativu spomenute stranke koju slovenska vlada nije podržavala jer je referendum unaprijed nazvala nepotrebnim, Pahor je rekao da je njegova Vlada učinila sve potrebno kako ne bi bili ugroženi interesi Slovenije, NATO saveza i Hrvatske.
>> U ponoć istječe rok za referendum o ulasku RH u NATO, inicijator priznao neuspjeh
'Početkom godine našli smo se u situaciji da su politički zapleti na domaćoj sceni mogli ugroziti odgovornost i vjerodostojnost naše vanjske politike', rekao je Pahor, podsjećajući na procese osporavanja hrvatskog članstva u NATO-u koje su se pojavile izvan službene politike, mimo želje njegove vlade. Pahor je, međutim, naglasio da je njegova vlada morala poštovati proceduru budući da zakon o referendumu daje za pravo strankama ili skupinama da pokušaju prikupiti potrebne glasove za naknadni zakonodavni referendum kojim se neki zakon koji je parlament već prihvatio može osporiti. 'Stranka slovenskog naroda imala je to zakonsko pravo i to smo morali poštovati', rekao je Pahor.
Slovenski premijer na istoj konferenciji za novinare komentirao je i stanje u odnosima s Hrvatskom nakon drugog susreta ministara vanjskih poslova dviju država s povjerenikom za proširenje EU-a Ollijem Rehnom kojim se pokušava doći do rješenja deblokade hrvatskih pristupnih pregovora i razrješenja graničnog prijepora. 'Razgovori se nastavljaju, a došlo je i do značajnog pomaka u intenzivnosti konzultacija ministara vanjskih poslova dviju država s europskom povjerenikom Ollijem Rehnom', rekao je Pahor.
Ni Hrvatska ni Slovenija ne odustaju od svojih stajališta
Na pitanje je li osobno upoznat s novim prijedlogom što ga je u srijedu ministrima Samuelu Žbogaru i Gordanu Jandrokoviću iznio Rehn te hoće li u iduća dva dana na neformalnom zasjedanju ministara vanjskih poslova Europske unije doći do deblokade hrvatskih pristupnih pregovora, Pahor je rekao da je na sastanku dogovoreno da ni Hrvatska ni Slovenija o tome ne daju izjave i to sve 'dok se ne postigne dogovor koji bi jedan i drugi ministar ocijenili prihvatljivim'.
Komentirajući izjavu hrvatskog ministra vanjskih poslova Jandrokovića, Pahor je rekao da je očito kako i Hrvatska i Slovenija još uvijek inzistiraju na ranijim stajalištima o granici i deblokadi. 'Slovenija inzistira na svojim gledištima, a za sada na svojim stajalištima inzistira i Hrvatska', rekao je Pahor, ali dodao je da je na sastanku u srijedu ipak došlo do velikog pomaka prema naprijed.
Pahor je ponovio da je u rješenju spomenutih pitanja sada vrijeme za 'tihu diplomaciju'. a i oba ministra vanjskih poslova imaju jasne instrukcije svojih premijera i vlada. 'I jedan i drugi ministar su diplomati koji preko inicijative povjerenika Rehna moraju doći do dogovora koji bi bio obostrano prihvatljiv' zaključio je Pahor.