'Posljedice ratnih šteta već su dosta sanirane na području istočne Slavonije. Međutim, ono što sam tada posebno isticala, kada sam radila mirnu reintegraciju, a i sada posebno ističem, jest obnova gospodarstva', izjavila je za Hinu Vesna Škare Ožbolt. Istaknula je da pitanje suživota i obnove povjerenja teče sporo, ali se razvija i ide u dobrome smjeru, no, dodala je, pitanje gospodarstva sve više postaje pitanje normalizacije života na tom području.
Pročitajte i ovo
ZLO NA ZLO
Njemačka 2024. godina za zaborav: pad Vlade, terorizam, uspon AFD-a, drama VW-a, rat u Gazi...
Pala Vlada
Što će se dogoditi s najmoćnijom europskom ekonomskom silom? Industrija zastaje, divovi su u krizi
'Kad nemate posla, kad nemate aktivnosti, onda se razmišljanja o prošlosti dinamiziraju', ocijenila je.
'Moje stajalište oduvijek je bilo da prošlost možemo riješiti i to samo na temelju istine i pravde, a tu imam i iskustva kao međunarodni mirotvorac. Moramo reći što je istina i moramo biti pravedni u tome, ali život mora ići i dalje', istaknula je predsjednica DC-a navodeći da rješenje vidi u ulaganju u razvoj gospodarstva za što su, kako je rekla, 'sve vlade dosad puno napravile, ali ne dovoljno'. 'To je potencijalno najbogatiji dio Hrvatske, takav je bio i prije rata pa je šteta da to sad ponovno ne bude', kazala je.
Vesna Škare Ožbolt ustvrdila je kako se u odnosu prema vremenu kad je završavala mirna reintegracija, 15. siječnja 1998., stanej doista promijenilo za 180 stupnjeva. 'Više gotovo nema nikakvih incidenata ili su vrlo rijetki, samo u nekim specijalnim situacijama', dodala je.
Predsjednica DC-a također je posebno istaknula temu školovanja i izobrazbu rekavši da ne treba ići u smjeru getoizacije stanovništva, srpskih i hrvatskih škola, nego škola s kvalitetnim programima u kojima će se štititi nacionalne manjine. (Hina)