Na 4. sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem premijer Plenković je kazao kako je, od listopada 2016. ugovoreno 5,5 milijardi kuna projekata, koji se odnose na Slavoniju, a od zadnjeg sastanka Savjeta polovica toga iznosa, što je dokaz posvećenosti, angžmana i operativnog rada svih zainteresiranih institucija, a posebice aktivnosti Vlade.
Obrazlažući zaključke sjednice Plenković je kazao kako je ugovaranje projekata po Županijama potrebno izbalansirati, jer su neke učinkovitije i aktivnije od drugih te da će Ministarstvo regionalnog razvoja nastaviti raditi na izradi razvojnog sporazuma za Projekt "Slavonija", kako bi dobili financijski i pravni okvir za dodjelu sredstava. Intenzivirat će se savjetodavna suradnja sa Svjetskom bankom te nastaviti poticanje konkurentnosti i poduzetništva.
Ministarstvo poljoprivrede će raditi će na pronalaženju rješenja problem šteta od elementarnih nepogoda. Posebno će se voditi računa o drvnoj industriji, slatkovodnom ribarstvu i vinarstvu, koji su važni za Slavoniju, pa se predviđa donošenje odgovarajućih pravilnika, koji će pomoći ovim sektorima, kazao je premijer Plenković.
Hrvatska kao nova članica EU tek treba u punini osjetiti koristi redistribucije europskoga proračuna i poboljšati privlačenje europskih sredstava, pri čemu su kohezijska i poljoprivredna politika temelji regionalnog razvoja, ocijenio je.
Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić izvijestila je kako je prošle godine, kada su u pitanju sredstva EU fondova, kojima upravlja Ministarstvo dodijeljeno i u gospodarstvo usmjereno 2,67 milijardi kuna bespovratnih sredstava, a najveći dio ugovora potpisan u je posljednjih godinu dana, pri čemu su aktivirani poduzetnički projekti vrijedni oko 5 milijardi kuna.
Dodala je kako je poduzetnicima s područja pet slavonskih županija usmjereno 445 milijuna kuna bespovratnih sredstava te su pokrenuti projekti vrijedni oko 870 milijuna kuna.
Dalić je napomenula je kako je prošli tjedan otvoren poziv za male i srednje poduzetnike za ulaganje u opremu i razvoj poslovanja, vrijedan 200 milijuna kuna, a u suradnji s Ministarstvom turizma priprema se poziv koji će biti namijenjen financiranju kontinentalnog turizma i turizma na manje razvijenim područjima, gdje turizam predstavlja mogućnost za gospodarski iskorak.
Žalac: Oko 30 posto ugovorenih projekata
Pročitajte i ovo
SJEDNICA VLADE
Plenković sasuo paljbu po SDP-u: "Postali su demagoško-populistička nakupina"
Aktualne teme
Plenković: "Ne znamo je li mu Milanović stavio lisice na ruke ili kuglu na noge"
Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac kazala je kako je prije tri mjeseca na sjednici Savjeta u Slavonskom Brodu bilo ugovoreno 14 posto, a na današnji dan smo na oko 30 posto ugovorenih projekata, koji su planirani do kraja ove financijske perspsektive. Izvijestila je kako se u idućem razdoblju planira objava osam poziva iz EU fonda za reigonalni razvoj, od 190 milijuna eura, a u suradnji sa stručnjacima Svjetske banke utvrdit će se koje kratkoročne srednjoročne i dugoročne mjere koje u budućnosti trebamo poduzeti, pri čemu su, uz korištenje postojećih sredstava iz operativnih programa, nužne i strateške investicije, koje će potaknuti gospodarstvo.
Smatra kako su gospodarstvo, poljoprivreda i provedba projekata u skladu s izmjenama Zakona o regionalnom razvoju te uključivanje stručnjaka Svjetske banke podloga za novi posebni regionalni operativni program za istok Hrvatske.
Uz zakonska rješenja, koja bi trebala pomoći poljoprivrednicima, poput Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi, Zakona o poljoprivrednom zemljištu ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić kazao je kako su prošle godine izravne potpore poljoprivrednicima u pet slavonskih županija iznosile 1,3 milijarde kuna, a ove godine će biti i nešto više.
Dodao je kako je kroz program ruralnog razvoja u Slavoniju prošle godine stiglo 810 milijuna kuna ugovorenih sredstava, a ove se godine planiraju potpore od 3,7 milijarde kuna te se očekuje visok rast ugovaranja i isplate. Najavio je mogućnost davanja kredita preko Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR) i agencije HAMAG, s povoljnim kamatama, od 0,5 do 1,5 posto, za koje se očekuje da će biti na raspolaganju već u travnju.
Imat ćemo posebnu liniju za proizvođače mlijeka, s kamatom 0,1 posto, čega do sada u tome sektoru nije bilo i očekujemo da će, uz program ruralnog razvoja i izravne potpore, to biti dodatni poticaj i finacijska sigurnost poljoprivrednicima, poručio je Tolušić. Tolušić smatra kako pomaci dosad poduzetih mjera možda nisu vidljivi odmah i danas, ali će biti vidljivi u relativno kratko vrijeme.
Sjednici Savjeta nazočili su i ministar financija Zdravko Marić, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, saborski zastupnici, čelnici slavonskih županija i gradova te razvojnih agencija.
Iduća sjednica Savjeta u Vukovarsko-srijemskoj županiji
Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem osnovan je u ožujku prošle godine, kao savjetodavno tijelo u području koordinacije provedbe i praćenja korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI), instrumenata i programa Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i nacionalnih izvora u okviru "Projekta Slavonija, Baranja i Srijem".
Projekt je pokrenut kako bi se osiguralo 2,5 milijardi eura (18,75 milijardi kuna) iz EU fondova isključivo za projekte na području pet slavonskih županija i to za ulaganja u poduzetništvo, poljoprivredu, obrazovanje, zdravstvo, istraživanje i razvoj, vodoopskrbu i odvodnju, kulturnu i prirodnu baštinu, sektor prometa, unutarnje plovne puteve te energetiku. Sredstva su osigurana u okviru postojećih operativnih programa i Programa ruralnog razvoja u financijskom razdoblju 2014.-2020, a sjednice Savjeta do sada su održane u Osijeku, Požegi i Slavonskom Brodu. Kako je istaknuto, iduća sjednica Savjeta održat će se u Vukovarsko-srijemskoj županiji. (Hina)