Više od 400 spasioca dežurat će na 150 kupališta, bilo da je riječ o jadranskim plažama, bazenima ili jezerima u unutrašnjosti. Obuka je završena. Pripadnici hrvatskih spasilačkih službi imaju međunarodne licence. Tečajevi su isti kao u europskim zemljama, pa to znači da naš spasilac može raditi, primjerice, i na talijanskoj ili španjolskoj plaži. Posao im je jako odgovoran. Voda zna biti itekako opasna. Ovaj tjedan bit će im prvi veliki test zbog ekstremnih temperatura i povećanog broja kupača.
Pročitajte i ovo
Besana noć
HGSS-ovci spašavali unesrećenog vozača quada: Poklopilo ga vozilo
Kupači prepušteni sami sebi
Početak ljeta obilježen crnim nizom utapanja: Potrebno nam je još barem 400 spasioca
Spasilac Šime Nekić kupače čuva treću sezonu, a najviše pamti zahtjevne akcije. 'Prošlo ljeto je bilo jako nevrijeme i starac je išao u more, bili su ogromni valovi, izudarali su ga o mul i nas par smo ga izvukli, sanirali ozljede i zvali Hitnu', rekao je Šime.
>> Ljeto se ubrzano zahuktava: Sredinom tjedna temperature se penju i do +35
Zbog odgovornosti i ozbiljnosti posla, spasioci moraju zadovoljiti stroge zahtjeve. Prije sedmodnevne obuke, testiranje sposobnosti. 'Moraju isplivati 400 metara ispod 8 minuta, ronjenje na dah, to su plivačke sposobnosti. Mora biti osoba punoljetna, mora dobro poznavati engleski jezik', rekao je Bore Galac, ravnatelj Crvenog križa Zadar.
Žuta majica i narančasta plutača njihovi su prepoznatljivi simboli na hrvatskim plažama. Zadatak je i upozoriti kupače koji se kupaju izvan postavljenih granica. Sigurnost je najvažnija. Organizirana spasilačka služba uvjet je i za dobivanje Plave zastave.
Uz čisto more i zajamčenu sigurnost, i ljetovanje je ljepše. Ovog ljeta na hrvatskim plažama vijorit će se 102 Plave zastave i još 18 u marinama. One su lako prepoznatljiv simbol čistoće i sigurnosti, o čemu turisti itekako paze. A to je ujedno i dokaz da je hrvatsko more po kakvoći u samom europskom vrhu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook