Prema tom sporazumu SDP će birače koji su odlučili glasovati u 12. izbornoj jedinici, u kojoj saborske zastupnike biraju pripadnici nacionalnih manjina, pozvati da glasuju za kandidata SDA, dok će SDA nakon izbora podržati vladu na čelu sa SDP-om.
Pročitajte i ovo
Pod sankcijama
Ruski šef obrane u posjetu Sjevernoj Koreji: Treba li se Zapad bojati novog dogovora?
utrka za pantovčak
Uskoro počinje prikupljanje potpisa za predsjedničke izbore: Dnevnik Nove TV doznaje plan predsjednika Milanovića
Sporazumom je određeno da SDP neće isticati svoga kandidata u 12. izbornoj jedinici za zastupnika albanske, bošnjačke, slovenske, crnogorske i makedonske manjine, gdje će SDA istaknuti Tankovića, dok će kao kandidata u jedinici u kojoj se bira zastupnik romske manjine dvije stranke zajednički istaknuti Samija Ališana kao predstavnika Hrvatske romske demokratske stranke.
SDA će u drugim izbornim jedinicama istaknuti samo zajedničkog kandidata sa SDP-om, pozvat će pripadnike bošnjačke manjine da glasuju za SDP, dok se SDP obvezao na svoju listu u 6. izbornoj jedinici uvrstiti kandidata SDA, ali bez stranačke pripadnosti.
Što se tiče postizbornog razdoblja, stranke su dogovorile da će SDA podržati SDP-ovu vladu (osim u slučaju da SDP ne bude u mogućnosti formirati vladu), u Saboru će podržavati politiku SDP-a, a obje su stranke najavile zajednički rad na unaprjeđenju manjinskih prava u Hrvatskoj, posebno vezano uz rješavanje specifičnih problema Bošnjaka kao nacionalne manjine, kao što je uvođenje dvostrukog prava glasa za pripadnike manjina.
Tanković je novinarima izjavio da Bošnjaci u Hrvatskoj nisu
zadovoljni suradnjom s HDZ-om čiju su vlast podržavali u zadnje četiri godine, istaknuvši da su "grubo povrijeđeni" što premijer Ivo Sanader, kako je rekao, nije ispoštovao obvezu iz sporazuma da se iz popisa birača briše naziv musliman, već da se pripadnici bošnjačke manjine vode kao Bošnjaci.
"Sanader nije želio da se u Hrvatskoj vodimo kao Bošnjaci", rekao je Tanković, dodavši da se na popisima birača tek oko šest tisuća Bošnjaka vode pod tim imenom, a kao muslimani njih preko 50 tisuća.
"Kada bi bili upisani svi kao Bošnjaci imali bi pravo na 50 vijećnika u općinama, gradovima i županijama", kazao je, istaknuvši da HDZ nije ispunio ni zahtjev SDA da Slovenci i Bošnjaci uđu u preambulu hrvatskog Ustava.
Milanović je istaknuo da SDP razumije potrebe bošnjačke zajednice i da je spreman ispuniti njihove zahtjeve, ocijenivši potpisani sporazumom bitnim korakom ka boljem odnosu prema bošnjačkoj manjini, posebno nakon "nesretnih epizoda između Hrvata i Bošnjaka koje politika treba ispraviti kako se nikada ne bi ponovile".
"Zato su pogrešne i opasne izjave premijera Sanadera pri otvaranju radova na pelješkom mostu kada je po etničkoj liniji pobrojao članove Vijeća ministara BiH koji su glasovali za i one protiv - Srbi i Hrvati za, a Bošnjaci protiv", rekao je.
Sanadera je prozvao i da svojom izjavom kako će se s njim
(Milanovićem) sučeliti jedino ako sa sobom pozove i SDP-ovog
premijerskog kandidata Ljubu Jurčića postavlja ultimatume i SDP-u i televizijskim kućama s kojima je dogovoreno sučeljavanje. "To je paničan strah i traže se razlozi da se sučeljavanje nikada ne dogodi. Kada bi mi i pristali na takav uvjet oni bi izmislili novi", rekao je Milanović.
HDZ je pozvao da javnosti predoči koliko je potrošio na izborne
plakate, budući da su u SDP-u, kazao je, izračunali da je samo za plakate potrošeno koliko je HDZ najavio za cijelu kampanju.
Novinare je zanimalo Tankovićevo mišljenje treba li ukinuti pravo
dijaspore da sudjeluje na izborima za Hrvatski sabor - Tanković drži da to pravo treba ukinuti "jer hrvatski državljani trebaju odlučivati o onome što se događa u Hrvatskoj".