'Njemu ću poslati i Bečku konvenciju da je nauči napamet i da nauči njen sadržaj. Naime, on umjesto da štiti interese Europske komisije i Unije i da Hrvatskoj koja je budući član Europske unije pomaže na putu, on unosi zabunu u hrvatsku javnost i Europsku komisiju', rekao je Sanader.
Pročitajte i ovo
Privatizacija brodogradilišta
Poruka Sanaderu: Sačuvati radna mjesta
Sanader: Prije ulaska u EU Hrvatska će morati promijeniti Ustav
Delegacija EK-a u Hrvatskoj u utorak je priopćila da bi 'jednostranim aktiviranjem Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP), Hrvatska naškodila vlastitoj vjerodostojnosti pouzdanog partnera u regiji'.
Sanader je glede aktiviranja ZERP-a ponovio kako Hrvatska 'ima apsolutno i autonomno pravo proglasiti ZERP', te da 'ne postoji nikakav trojni sporazum' sa Slovenijom i Italijom.
'Posrijedi je dakle činjenica da je Hrvatski sabor donio odluku koja je u njegovoj ovlasti - a to je odluka o proglašenju ZERP-a. Drugo, Hrvatski sabor je tu odluku u lipnju 2004. promijenio i izuzeo zemlje članice Europske unije za vrijeme dok ne završe pregovori', rekao je Sanader.
Premijer je dodao kako o tome ne može biti nikakvog dogovora ni s kim. 'Mi imamo apsolutno i autonomno pravo proglasiti ZERP, kao što smo to i učinili, i oko toga nema nikakvog trojnog sporazuma', rekao je Sanader.
Hrvatski premijer je međutim naglasio da je Hrvatska, 'kao zrela demokratska zemlja koja zna kako se treba ponašati u međunarodnim odnosima', o svojoj odluci iz lipnja 2004. izvijestila Europsku komisiju u Bruxellesu na sastanku na kojem je bio predstavnik Europske komisije Pierre Mirell, a bili su mu nazočni i predstavnici Italije i Slovenije.
'S tog sastanka postoji bilješka koju su potpisali svi nazočni.
Dakle, nema nikakvog dogovora, samo bilješka u kojoj hrvatski predstavnik informira o odluci Hrvatskog sabora', rekao je Sanader.
Premijer je isto tako rekao da će Vlada na sutrašnjoj sjednici
uputiti prema Hrvatskom saboru izmjene odluke o ZERP-u.
'U tim izmjenama ćemo ići s dvije stvari - prvo je zoniranje Jadrana jer želimo sačuvati ribolovni pojas u smislu biološke zaštite riba, a ići ćemo i s izmjenom prema kojoj neće moći biti diskriminacije prema hrvatskim ribarima. To smo i najavili Europskoj komisiji i zemljama kojih se to tiče', rekao je Sanader.
Sanader je oštrim riječima upozorio Degerta da 'pazi na koji način informira svog povjerenika'. 'Mi s povjerenikom Rehnom, s predsjednikom Barrosom i s cijelom Europskom komisijom, pa i s Degertom, imamo dobar odnos, ali nećemo dopustiti da bilo tko prelazi svoje ovlasti i da na pogrešan način interpretira odluke Hrvatskog sabora', izjavio je hrvatski premijer.
'Kad sam to rekao, reći ću još i to da nećemo dopustiti da se bilo tko miješa i da traži izvješća od Županijskog suda u Zagrebu. On to može zatražiti preko Ministarstva vanjskih poslova, ali direktno ne. To su stvari koje spadaju u elemente Bečke konvencije', rekao je Sanader.