Nakon što je na mjesnom groblju u Aržanu kod Imotskoga položio vijenac i zapalio svijeću na grobu prvoga poginulog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića, koji je izgubio život na Plitvicama na današnji dan prije osamnaest godina, premijer je odgovorio i na pitanja novinara koja su se odnosila na to kako vidi proces pristupanja Hrvatske EU i što može poručiti pred sutrašnji susret ministra vanjskih poslova Gordana Jandrokovića s europskim povjerenikom za proširenje Ollijem Rehnom i slovenskim ministrom vanjskih poslova Samuelom Žbogarom.
Pročitajte i ovo
"kratak, ali moćan"
Potres u susjedstvu, osjetio se i u Hrvatskoj: "Zgrada se tresla"
20% građana na rubu siromaštva
Ravnatelj Caritasa o siromaštvu u Hrvatskoj: "Godišnje 15-ak tisuća obitelji kuca na naša vrata"
>> Slovenija odgovorila na Rehnov prijedlog
>> 'Slovenija zadovoljnija Rehnovim prijedlogom'
Rekavši da je Hrvatska ostvarila jedan od dvaju vanjskopolitičkih ciljeva - ulazak u NATO, Sanader je poručio 'prijateljima u Sloveniji da Hrvatska želi sa Slovenijom razvijati odnose prijateljstva i partnerstva'. Dodao je da Slovenija treba deblokirati pristupne pregovore te da pitanje pristupa Hrvatske EU-u i prijepora oko granica treba razdvojiti. Premijer Sanader istaknuo je da će Hrvatska postati članica EU te ponovio da to neće platiti teritorijem.
Slovenija želi brzo rješavanje pitanja s RH u okviru Rehnove inicijative
Odgovor koji je Slovenija uputila povjereniku za proširenje EU-a Olliju Rehnu glede njegova najnovijeg prijedloga o rješavanju slovensko-hrvatskog spora, 'znak je njene privrženosti brzom i konstruktivnom rješavanju otvorenih pitanja koje bi se omogućilo dogovorom o početku procesa na način koji predlaže Europska komisija', objavilo je slovensko ministarstvo vanjskih poslova.
Sadržaj novog Rehnova prijedloga o načinu rješavanja graničnog prijepora dviju država koji je iznio Žbogaru i Jandrokoviću na njihovu zadnjem sastanku u Bruxellesu prošle srijede još je uvijek tajna, ali slovenski mediji i danas su iznosili nagađanja da se radi 'o jednoj vrsti arbitraže'. Tvrdnje o ad-hoc arbitraži kao biti zadnjeg Rehnova prijedloga pojavljivale su se zadnjih dana u većini slovenskih, ali i hrvatskih medija.
Slovenci žele pravilo jednake udaljenosti morske granične crte od kopna
Mediji ocjenjuju da bi arbitri uz međunarodno pravo u procesu (koji je otpočet inicijativom Europske komisije o 'facilitaciji' o rješenju bilateralnog spora, kako bi došlo do deblokade hrvatskih pristupnih pregovora) na vagu stavili i slovenski zahtjev da se uz međunarodno pravo u budućem graničnom rješenju uvaži i 'načelo pravičnosti' (ex aequo et bono). To bi pravno načelo, kako navode, moglo odgovarati Ljubljani jer se ona u pitanju razgraničenja na moru poziva i na 'posebne okolnosti', kako se u razgraničenju ne bi primijenila 'crte sredine', odnosno pravilo jednake udaljenosti morske granične crte od kopna, odnosno obala koje pripadaju jednoj i drugoj državi, što bi se inače primijenilo striktnom primjenom UN-ove Konvencije o pravu mora.
Slovensko ministarstvo vanjskih poslova navelo je popodne da ne može komentirati 'produkte medijskih nagađanja', ali niti sam proces razgovora koje vodi Rehn jer je dogovoreno da se o tim pitanjima 'ne raspravlja u javnosti'.