Riječ je o istraživanju koje se provodi dvaput godišnje, a ovo je bilo 66. po redu i peto koje je obuhvatilo Hrvatsku. Provedeno je između 6. rujna i 10. listopada u 25 zemalja članica Unije, pristupnim zemljama Bugarskoj i Rumunjskoj, u zemljama kandidatkinjama Hrvatskoj i Turskoj te u dijelu Cipra pod turskom upravom, prenosi Jutarnji list.
Sa sudionicima istraživanja ispitivači su razgovarali izravno, u njihovim domovima. I na razini cijele Unije pozitivan je stav o članstvu u prosjeku manji za dva posto nego prije pola godine, ali je to još daleko iznad rezultata za Hrvatsku. Tako, recimo, 53 posto građana Unije smatra da je dobro što je njihova zemlja članica EU, a 16 posto ima negativan stav o tome.
Osim Hrvata, na članstvo relativno negativno gledaju i Britanci, gdje je potpora EU 34 posto. Austrija ima potporu od 36 posto, Mađarska 39, Turska 54, Bugarska 55, a Rumunjska 62.
Rekordno pozitivno na EU gledaju u Irskoj (78 posto), a u samom vrhu je i Nizozemska sa 72 posto, iako je ta zemlja relativno nedavno odbila ratificirati europski Ustav.
Za članstvo Hrvatske u EU sada je otprilike polovica europskih ispitanika, a 36 posto izjasnilo ih se protiv. Potpora članstvu Hrvatske smanjila se, dakle, za pet posto u odnosu na prije pola godine, kad se članstvu Hrvatske protivila jedino većina Luksemburžana, dok su sada protiv i Nijemci, i Talijani, i Luksemburžani, i Britanci. Finci su podijeljeni.
U Hrvatskoj se, prema Eurobarometru, potpora članstvu zemlje u EU u prošlih godinu dana smanjila sa 74 na 68 posto, a broj protivnika povećao se sa 18 na 24 posto.
Hrvatska je ipak i dalje četvrta najpoželjnija buduća članica Unije, odmah iza Švicarske, Norveške i Islanda, čije članstvo Hrvati podupiru čak i većim postotkom nego članstvo vlastite zemlje.
U zaključku istraživanja stoji ocjena da u Hrvatskoj nastavlja rasti zadovoljstvo životom, strah od nezaposlenosti pada, ali su, naglašavaju, u padu i povjerenje u Europsku Uniju te potpora europskim politikama i članstvu Hrvatske u EU. Ipak, većina Hrvata za svoju zemlju očekuje dobrobit od članstva. Podupiru prerastanje EU u političku uniju i prihvaćanje europskoga Ustava, a žele uvesti i zajedničku valutu euro.