Riskiraju vlastite živote da bi spasili tuđe, a rade besplatno!
Piše Sofija Preljvukić,
01. listopada 2012. @ 20:40
komentari
Slika nije dostupna
Stjenovita planina iznad Omiša bila je kobna za 25-godišnjeg mladića. U vrlo zahtjevnoj akciji spašavanja nastradalih alpinista sinoć je po mraku i kiši GSS uspio zbrinuti tek alpinisticu iz Finske, dok za alpinista s Novog Zelanda nije bilo spasa.
Podijelite
250 metara visoka stijena Ilinac pored Omiša djeluje zastrašujuće, no penjačima je izazov. 25-godišnji penjač s Novog Zelanda vjerojatno se okliznuo, a kako nije dobro klinovima pričvrstio konop, padao je 50-ak metara udaravši u stijenu. 'Bilo je vrlo zahtjevno. Tijelo smo našli zaglavljeno u jednoj pukotini, tako da smo imali velikih problema', kaže Antonio Kovačić, iz GSS-a.
Sa stradalim je na usponu bila i djevojka iz Finske. Njeno dozivanje upomoć s litice čuli su mještani. Policija i vatrogasci nisu mogli ništa dok nije stigla Gorska služba i njihovi penjači. Sinoć je do ponoći po kiši trajala akcija spuštanja tijela.
Omiške stijene blizu kanjona rijeke Cetine pravi su mamac za slobodne penjače. A svaki neoprez se plaća. I prije pet godina ovdje je poginuo poljski penjač. U ovakvim i svim drugim nesrećama u planini bez GSS -a se ne može.
Volonteri su, ali trebaju novac za opremu, gorivo, prostor. A sredstva su u krizi srezana. Grad Split je svojoj stanici GSS -a sa 440 tisuća spustio davanje na 220 tisuća kuna godišnje. od njihovih 100 članova, samo dva člana iz vodstva primaju plaću, ostali su svi volonteri, zaposleni na svojim radnim mjestima i zaista treba imati ljubavi za ovaj poziv da nakon svog redovnog posla besplatno izađete na teren ugrožavati svoj život da bi spasili nečiji.