Istraživanjem Udruge žena Vukovar i Partnerstva za društveni razvoj i Zagreba, provedenim od veljače do listopada ove godine u sklopu CARDS projekta 'Odgovor civilnog društva na korupciju', bili su obuhvaćeni Čakovec, Karlovac, Osijek, Sisak, Split, Udbina, Vukovar i Zagreb.
Pročitajte i ovo
nepravomoćna presuda
Nožem brutalno ubio ženu (38) dok su joj djeca bila u kući: Vukovarac osuđen na 35 godina zatvora
Posmrtni ostaci sedam osoba
Posebno bolan trenutak bio je identificiranje oca i dva sina: "Zajedno su odvedeni i ubijeni"
U dijelu istraživanja koji se odnosi na grad Vukovar, navodi se kako je Vukovar jedan od najnetransparentnijh gradova u Hrvatskoj, jer ne postoje mjere sprječavanja sukoba interesa, neuređen je sustav upravljanja javnom nabavom, te da je utjecaj politike i privatnog interesa na odlučivanje primjetan, dok razina sukoba interesa čini štetu općem poslovanju grada Vukovara.
Vukovarska gradonačelnica Zdenka Buljan odbacila je zaključak kako je Vukovar među najnetransparentnijim gradovima u Hrvatskoj.
Komentirala je i navode iz istraživanja kako se u proračunu grada za 2006. godinu 32,3 milijuna kuna vodilo kao 'ostali rashodi' bez obrazloženja namjene sredstava, rekavši kako ona u to vrijeme nije bila gradonačelnica ali kako su spomenuta sredstva utrošena transparetno i za konkretne projekte, što je moguće i provjerit.
Na zamjerku iz istraživanja kako je u vukovarskoj gradskoj upravi zamjetan nepotizam u zapošljavanju, gradonačelnica Buljan je upozorila da je, nakon Domovinskog rata dok još nije zaživio povratak, bilo jako teško pronaći kvalitetne osobe za rad u gradskoj upravi.
No, svi koji su zaposleni u gradskoj upravi i njezinim tijelima, primljeni su na radna mjesta uz poštivanje stručnosti i zakonskih odredbi, dodala je vukovarska gradonačelnica.