Potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić izjavila je u ponedjeljak u Den Haagu da od Arbitražnog suda za rješavanje graničnog spora Hrvatske i Slovenije očekuje presudu u skladu sa svim pravilima i međunarodnim pravom.
Pročitajte i ovo
Posjet kosovskog premijera
Milanović: "Sve članice EU-a trebale bi priznati Kosovo"
Oglasio se predsjednik
Milanović poručio: "Hrvatski vojnik neće voditi tuđe ratove"
Pred arbitražnim sudom u Den Haagu u ponedjeljak popodne počinje usmeni dio rasprave u graničnom sporu Hrvatske i Slovenije. 'Za nas je ovo zadnja faza vrlo važnog procesa. S obzirom da hrvatska država, vlada i narod pridaju vrlo veliku važnost ovom procesu i vrlo veliku važnost autoritetu ove institucije, moja pristutnost je dokaz i potvrda toga', objasnila je Pusić svoju nazočnost prvom danu rasprave.
Erjavec: Očekujemo da arbitraža donese kontakt s otvorenim morem
Kazala je da od Arbitražnog suda očekuje točnu presudu, u skladu sa svim pravilima i međunarodnim pravom. 'Presudu za koju se Hrvatska apsolutno obvezala da će je poštivati, kao što se i slovenska strana obvezala unaprijed. To je jedino što u ovom trenutku možemo očekivati i zašto smo tu', rekla je Pusić u izjavio za novinare prije početka rasprave.
'Uloge su jasno definirane, pravila su precizno definirana, zna se tko odlučuje i zna se tko svaku odluku, koju arbitraža donese, mora prihvatiti. To vrijedi i za Hrvatsku i za Sloveniju, i za Zagreb i za Ljubljanu. Prema tome, što god arbitraža odluči, koliko god to nama bilo po volji ili ne bilo po volji, mi ćemo prihvatiti. Isto vrijedi i za Sloveniju', rekao je o arbitraži premijer Zoran Milanović.
Usmena rasprava zadnji je dio postupka arbitraže koju su Hrvatska i Slovenija izabrale kao sredstvo mirnog rješavanja spora o granici, sklopivši 4. studenoga 2009. godine Sporazum o arbitraži. Odvijat će se iza zatvorenih vrata suda u Den Haagu do 13. lipnja. Sažetak izlaganja stranaka bit će objavljen u službenom priopćenju koje će objaviti tajništvo suda nakon zaključenja usmene rasprave. Šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić bit će nazočna prvom danu rasprave.
Usmenoj raspravi prethodila su tri kruga razmjene pisanih podnesaka i podnošenja tih podnesaka Arbitražnom sudu, od veljače 2013. do ožujka 2014. godine.
Presuda krajem ove ili početkom iduće godine
Hrvatsku pred Arbitražnim sudom predstavlja tim stručnjaka koji su radili na izradi svih pisanih podnesaka. Hrvatsko izaslanstvo predvodi zastupnica Maja Seršić, predstojnica katedre za međunarodno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu i suzastupnica, Andreja Metelko - Zgombić, pomoćnica ministrice vanjskih i europskih poslova. Pored njih Hrvatsku u ovom sporu, kao odvjetnici i savjetnici, zastupaju James Crawford, Philippe Sands, Paul S. Reichler, Andrew B. Loewenstein, Zachary Douglas i Davor Vidas.
'To je međunarodni ugovor i po njemu ne može biti kako se tko sjeti'
Presudu Arbitražnog suda, koja je obvezujuća, treba očekivati potkraj ove ili početkom sljedeće godine.
Arbitražni sud temeljem dogovora Hrvatske i Slovenije sastavljen je od petorice članova: uz predsjednika Gilberta Guillaumea, imenovani su još Bruno Simma i Vaughan Lowe, a strane u sporu imenovale se i svaka svojeg suca, Hrvatska Budislava Vukasa, a Slovenija Jerneja Sekoleca.
'Nestabilnost iz BiH može se prenijeti i na Hrvatsku'
Po arbitražnom sporazumu, sud će odlučivati o toku morske i kopnene granice Hrvatske i Slovenije, o vezi Slovenije s otvorenim morem i o režimu upotrebe relevantnih morskih područja. Arbitražni sud primjenjuje pravila i načela međunarodnoga prava, međunarodno pravo, pravičnost i načelo dobrosusjedskih odnosa u svrhu postizanja poštenog i pravednog rezultata, uključujući i sve relevantne okolnosti. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook