Svrha stoji u prvome članku zakona u kojem piše: '... stvaraju se pretpostavke za ostvarivanje jednakih mogućnosti i uređuje zaštita od diskriminacije na osnovi rase, etničke pripadnosti, boje kože, spola, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovine, obrazovanja, društvenog položaja, bračnog ili obiteljskog statusa, dobi, zdravstvenog stanja, invaliditeta, genetskog nasljeđa, rodnog identiteta ili izražavanja, spolne orijentacije ili druge osobine'.
Kaptol smatra kako je zakon loš. Smatraju kako ne smije biti spomenuta spolna orjentacija. Čule su se i kritike kako se time na mala vrata želi uvesti praksa homoseksualnih brakova te posvajanja djece u istospolnim zajednicama.
Pročitajte i ovo
SJEDNICA VLADE
Plenković sasuo paljbu po SDP-u: "Postali su demagoško-populistička nakupina"
vlada suzbija spekulacije
Ključna točka u sirijskom građanskom ratu: "Pad Damaska je samo pitanje vremena"
No, to nije djelokrug zakona, poručuje Vlada. Ovaj zakon, pojašnjava i potpredsjednica te resorna ministrica Jadranka Kosor, želi samo omogućiti svim građanima da, ako su diskriminirani pri školovanju, zapošljavanju ili nekom drugom segmentu života, mogu ostvariti pravo naknade štete i zaštitu od diskriminacije.
- Nema otvaranja ni malih ni velikih vrata za istospolne zajednice i njihova posvajanja djece, kazala je Kosor.
Navodno ni u Vladi nisu svi HDZ-ovi ministri bili načistu s prijedlogom zakona. Neki su ga smatrali preliberalnim. HSS-ovi ministri su šutjeli, ali jasno poručivali kako su oni stranka s jakim vjerskim doktrinama i kako misle da bi trebalo ipak poslušati glas Crkve.
Čak je HDZ-ov saborski glub htio iz Zakona izbaciti rodnu diskriminaciju, na što Vlada nije pristala. Liberalna potpredsjednica Đurđa Adlešič te manjinski joj kolega Sobodan Uzelac navodno su jedini, uz potpredsjednicu Jadranku Kosor, premijera Ivu Sanadera uvjeravali kako Zakon nije preliberalan i da naprosto takav mora biti.
No, Crkva ne odustaje. Kreće novi sukob 'Gradeca i Kaptola'.
HBK tvrdi - Nitko nas iz Vlade nije zvao na javnu raspravu o zakonu. Vlada poručuje - Nije istina. Razgovarali smo i u sve ste bili upućeni.
Javno se izjavljuje nema sukoba, a 'ispod žita' poruke poput one da 'Kosor zagovara Sodomu i Gomoru'.
No, Crkva zapravo nema pravo utjecati na zakone. Nema pravo ni od Vlade tražiti da neki zakon promijeni. Mogu savjetovati, sugerirati, izreći svoje mišljenje, ponekad suprotno mišljenju vlasti, ali ultimatuma ne smije biti. Kazao je to jučer i biskup Mrzljak.
SDP smatra kako zapravo nikakvog rata između vlasti i Crkve nema te kako je sve zapravo igra u kojoj će se premijer Sanader ubrzo pojaviti kao sveobuhvatni spasitelj.
sto tako poručuju kako ne puca lako ljubav onih koji se međusobno pomažu. Zvonimir Mršić aludira na novac koji je HDZ-ova Vlada dala Crkvi na propovjedi u kojima svećenici pred izbore lobiraju upravo za HDZ. Uvjeren je kako ćemo na kraju dobiti kvalitetan, s Europom usklađen zakon, bez pretjeranog podilaženja Crkvi.
Iako na početku tvrd i konzervativan, i HDZ-ov partner HSS pomalo popušta uz poruku da ljubav nije pukla. Crkva će, kaže Josip Friščić, njemu i HSS-u uvijek biti važan korektiv, ali propise Europske unije s kojima se izjednačujemo, pogotovo kada su diskriminacije u pitanju, smatra dobrima.
Iako iznenađuje citiranjem biblijskih riječi 'Bog je ljubav!' i 'moramo se voljeti“', ne aludira, kaže, na homoseksualne veze, već na ljubav prema čovjeku, odnosno život bez diskriminacija. Crkvu kao vjernik poštuje, ali svjestan je kako se bilo kakav, pa i ovakav problem, može riješiti isključivo razgovorom.
Iz Vlade poručuju da se Crkvu pitalo za mišljenje, neke sugestije bit će pretočene u amandmane, ali na ucjene se ne može pristati.
Postojanje sukoba također demantiraju i poručuju zakon o suzbijanju diskriminacije bit će izglasan za koji dan. Straha od potajnog uvođenja homoseksualnih brakova ili posvajanja kod istosponih zajednica, poručuju, nema. Pozivaju se na zakon koji to regulira - obiteljski. A u njemu stoji da je brak zajednica muškarca i žene.