Kod jednog pacijenta hospitaliziranog u Slavonskom Brodu na temelju kliničke slike meningoencefalitisa i epidemiološkog podatka boravka u Srbiji, posumnjalo se na infekciju virusa zapadnog Nila, te je provedena virusološka dijagnostika u Službi za mikrobilogiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).
Pročitajte i ovo
Uoči 2025.
Slijedi izazovna godina, evo kakva su predviđanja za Hrvatsku
Stigma je veliki problem
U susjedstvu se pojavila bolest za koju se vjerovalo da je iskorijenjena: "15 minuta kontakta je dovoljno za zarazu"
Rezultati analiza ukazali su na vjerojatnu infekciju virusom zapadnog Nila, koju je još potrebno potvrditi dodatnim testovima u referentnom laboratoriju, priopćeno je popodne iz HZJZ-a.
S ministrom zdravlja Rajkom Ostojićem o ovoj smo temi razgovarali uživo u Dnevniku Nove TV. 'Pacijent je klinički stabilan, kod njega su potvrdili prvi testovi da se vjerojatno radi o infekciji Virusu Zapadnog Nila, ali naglašavam, čekamo potvrdne testove koji se upravo rade u Zagrebu i tek tada ćemo biti sigurni. Nema razloga za paniku za naše pučanstvo jer se virus ne širi s čovjeka na čovjeka, to nije zarazna bolest', izjavio je Ostojić.
'Sutra ćemo organizirati stožer panonskih županija, osobito onih uz rijeke i dobit će točne naputke što činiti', dodao je ministar.
>> Srbija: Groznicom zapadnog Nila zaražena 21 osoba
'Na odjelu za zarazne bolesti naše bolnice se nalazi 65-godišnji bolesnik iz Slavonskog Broda s klinicčom slikom virusnog meningoencefalitisa. Do sada učinjena virusološka dijagnostička obrada ukazuje na sumnju da se radi o Virusu Zapadnog Nila. Ovo je prvi bolesnik s našeg područja na kojega sumnjamo da je zaražen ovim virusom', izjavio je za Dnevnik Nove TV ravnatelj slavonskobrodske bolnice Milan Bitunjac.
Kako doznajemo od rukovoditelja zaraznog odjela Opće bolnice dr. Josip Benčević u Slavonskom Brodu i specijalista infektologije Nenada Pandaka, pacijent ima upalu mozga te je u teškom, ali stabilnom stanju.
Groznica Zapadnog Nila je bolest koju uzrokuje virus zapadnog Nila. Rezervoar bolesti su ptice, a virus se na ljude prenosi ugrizom zaraženog komarca vrste Culex (udomaćeni u Hrvatskoj), a mogu ga prenijeti i neke druge vrste komaraca. Bolest se ne može prenijeti s čovjeka na čovjeka.
U 80 posto slučajeva infekcija prolazi bez simptoma, a u 20 posto slučajeva se razvije manifestna bolest, s uglavnom blagim simptomima koji nalikuju prehladi ili gripi. Tek rijetko se može razviti teža bolest s simptomima meningoencefalitisa (upala moždane ovojnice i mozga), prvenstveno kod starijih ljudi i osoba oštećenog imuniteta, navode iz HZJZ-a.
Oboljeli od Groznica Zapadnog Nila zabilježeni su u nekim zemljama našeg okruženja, međutim do sada u Hrvatskoj nije registrirana niti jedna oboljela osoba.
Istraživanjima provedenim na životinjama, koje provode veterinari, (obzirom da se virus može prenijeti i na kopitare), utvrđeno je da je u nekoliko slučajeva postojao kontakt ovih životinja s virusom zapadnog Nila, ističe se u priopćenju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. (A.E./ Z.P./ Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook