Proizvodnja je u Orahovici stala. Pogoni su prazni, a radnici strahuju za svoju budućnost. S nevjericom radnici primaju vijest da će ih preuzeti država. Tri najveća vjerovnika, Fond za regionalni razvoj, HBOR i Poštanska banka svoja će potraživanja pretvoriti u vlasničke udjele. 'Nas ne zanima što je rekao Damir Polančec. Nas zanima stvarnost. Nas zanimaju ove dvije plaće što nismo dobili. To je naša stvarnost. I mi moramo živjeti. On vozi 'mečku' od milijun kuna, a mi što mi vozimo?', ogorčen je radnik Zvonko Begović.
Pročitajte i ovo
GOTOVO S KOMBAJNIMA
Gasi se još jedna tvornica u Hrvatskoj: Direktori dali otkaze i pobjegli, a 250 radnika ostaje bez posla
nesreća u Čačku
Eksplozija u tvornici oružja, oglasile se sirene: Više radnika ozlijeđeno, cure detalji o tome što je prethodilo toj tragediji
Plaće za kolovoz i rujan kasne, a režije i krediti uredno stižu na naplatu. '1.100 kuna za kredit ne može mi nitko dati, a ja sam to ovdje zaradila. Dva mjeseca za ništa. To je tako jadno. A gospodin direktor jedva čeka da ode od nas. Sad kad brod tone', kaže radnica Zrinka Grgurić. Već idući tjedan u KIO ulaze revizori. Država je obećala platiti režije kako bi se proizvodnja ponovo pokrenula. 'KIO ima potencijal. KIO neće u stečaj. KIO keramika će se sačuvati i sačuvat će se radna mjesta', kazao je predsjednik Uprave Darko Krmpotić.
Propadne li tvornica keramičkih pločica čitav je kraj u problemu. Zna to jako dobro nekadašnji stanovnik Orahovice. 'Ako postoji odgovornost, neka se odgovornost utvrđuje. Ali je bitno da tamo 300 do 400 ljudi nađu što prije svoj kruh', kazao je danas i predsjednik Mesić. Recesija, opća nelikvidnost i visok tečaj kune potpomogli su slom keramičkoga diva. I još nešto. Jedinu hrvatsku pločicu država naime, nije u vrijeme krize zaštitila.