Možda se rakija peče u tajnosti, ali pije se, svakako, u javnosti!
Piše Anita Martinović,
21. rujna 2013. @ 21:15
Voće je ove godine izvrsno rodilo, a višak šljiva, krušaka i jabuka završit će u rakiji. No, koliko se rakije prema novim pravilima smije raditi?
Podijelite
Kako sazrijeva voće, tako ga Baranjci pretvaraju u rakiju. Svako domaćinstvo može proizvesti 50 litara rakije za vlastite potrebe. Jedini trošak je trošarina na kotao koja iznosi 100 kuna. Ta rakija ne smije u prodaju. U suprotnom potrebno je platiti trošarinu na svaku litru.
'Opterećenje sa iznosom od 22 kune po litri rakije 40 postotne jakosti je dosta veliko', smatra Davorin Škoflek iz Udruge proizvođača rakija iz voća. Zbog visoke trošarine litra rakije registriranog proizvođača stoji oko 100 kuna. Na crno - domaća se rakija može naći za 25 do 30 kuna. 'Ministarstvo poljoprivrede i Vlada bi trebali razmisliti o smanjenju trošarina na rakiju koja se proizvodi na tradicionalan način', dodaje Škoflek. Manje trošarine značile bi i manje ilegalne rakije- uvjereni su proizvođači.
Nekad se rakija pekla nasred dvorišta. Danas, skrivećki - u šupama i podrumima. Možda se proizvodi tajno, ali se još uvijek , barem u Slavoniji, rakija pije javno.