Do 1. srpnja kokoši se iz neobogaćenih kaveza moraju premjestiti u obogaćene, točnije po kokoši mora biti 750 cm kvadratnih takozvanog manevarskoga prostora da kokoš može raširiti krila. Svaki kavez mora imati turpije za kandže, prečke za sjedenje te se svako gnijezdo mora osigurati.
Pročitajte i ovo
Veliki prosvjed
Poljoprivrednici se protive trgovinskom sporazumu s Južnom Amerikom: "Ubili su me europski političari!"
Berba pri kraju
Puno maslina, malo ulja, maslinari objasnili zašto: "Cijena ulja najvjerojatnije će ići gore"
'Onda tu je površina za kljucanje, nekakav materijal za čeprkanje što je jedan od bioloških zahtjeva kokoši i gnijezdo, što je izuzetno važno za svaku kokoš, ona je jako motivirana nesti jaja u gnijezdu' – rekla je Branka Buković Šošić, voditeljica odjela za zaštitu životinja pri Ministarstvu poljoprivrede.
Država nije ispunila obećanje o stavljanju u funkciju milijun hektara državne zemlje
Od 2.400.000 kaveznih kokoši nesilica, 606.000 ih je već premješteno. Jaja je do sada bilo dovoljno za hrvatske potrebe i bez uvoza. Proizvodilo se 175 jaja po stanovniku na godinu, a sada bi ta brojka mogla opasti.
Jedan ovakav, obogaćeni kavez košta 500 eura, a ukoliko bi htjeli nastaviti s uzgajanjem, uzgajivači imaju opciju uvoženja rabljenih kaveza, koji su 60% jeftiniji jer zakonom nigdje nije propisano da nastambe moraju biti nove.
Mnogi su uzgajivači već zatvorili farme, jer ne mogu plaćati takve kaveze. A onima koji to ne učine, farme će zatvoriti država. Ako pak, država to ne učini, Unija će je tužiti međunarodnom sudu, a naša jaja nećemo moći izvoziti.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook