Preminuo je nekadašnji saborski zastupnik Anto Kovačević. Bio je pozitivan na bolest COVID-19 te hospitaliziran u KB-u Dubrava.
U bivšem sistemu osuđen je na 8,5 godina zbog verbalnog delikta, a robijao je u Zenici. Bio je proglašen osuđenikom savjesti Planeta Zemlje po Amnesty Internationalu.
Kovačević je doktorirao filozofiju u Beču sa 28. godina a politički uzor zbog čega je dijelom i suđen bio mu je Marko Veselica, s kojim je u samostalnoj Hrvatskoj politički djelovao poglavito vezano za ljudska prava i prava političkih zatvorenika te prava Hrvata u BiH.
Kovačević je rođen u Adi u Bosni i Hercegovini 1952. godine.
Zastupnik u Saboru
Bio je zastupnik u četvrtom sazivu Hrvatskog sabora, od 2000. do 2003. godine. Obnašao je brojne dužnosti u Saboru.
Bio je član Odbora za međuparlamentarnu suradnju, član Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina te zamjenik člana Izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe. Objavio je nekoliko publicističkih radova.
Kandidirao se za predsjednika Republike Hrvatske na predsjedničkim izborima 2005. godine, ali nije prošao u prvom krugu.
Godine 2015. postao je članom Hrvatske stranke prava dr. Ante Starčević.
Djelovanje obilježila izjava Vesni Pusić
Njegovo je djelovanje u Saboru najviše obilježila skandalozna seksistička izjava Vesni Pusić.
"Pa već dulje vremena razmišljam kako odgovoriti na replike gospođe Pusić koje su uvredljive. Gospođo Pusić u ime digniteta ovog Sabora moram vam reći da vas je dragi Bog stvorio za madraca, a ne za mudraca. A ona hoće biti mudrac", rekao je 2001.
Vijest o smrti Ante Kovačevića na svojem profilu je podijelio Hrvoje Zekanović, zastupnik u Hrvatskom saboru Hrvatskih suverenista i HRAST-a.
Napustio nas je čovjek koji je jasnoćom svog izričaja i beskompromisnom borbom za vrijednosti u koje je vjerovao obilježio hrvatsku politiku. Anto Kovačević 1952.- 2020.
Objavljuje Hrvoje Zekanović u Nedjelja, 15. studenoga 2020.
Upućeni izrazi sućuti
Predsjednik Vlade Andrej Plenković uputio je izraze sućuti obitelji u povodu smrti Ante Kovačevića:
"Sa žaljenjem sam primio vijest o odlasku hrvatskog publicista i političara, gospodina Ante Kovačevića. S njegovim smo odlaskom izgubili dugogodišnjeg aktivnog sudionika naše političke i društvene scene.
Gospodin Kovačević ostat će upamćen i po svom političkom angažmanu kao zastupnik u Hrvatskom saboru, dok se u razdoblju jugoslavenskog komunističkog režima bez ustručavanja borio za istinu i pravednost te zalagao za hrvatske interese. Radi toga je kroz montirani sudski proces završio u političkom zatvoreništvu u Zenici te je osuđen zbog svojih mišljenja i govora, zalažući se za prava hrvatskog naroda.
Uime hrvatske Vlade i moje osobno, primite, molim Vas, izraze iskrene sućuti''.
Sućut obitelji uputio je i predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković. Istaknuo je kako je Kovačević bio domoljub koji je posvetio svoj život stvaranju slobodne, samostalne i neovisne Hrvatske, temeljene na demokratskim vrijednostima.
Gospodin Kovačević ostat će u pamćenju kao hrvatski intelektualac, publicist i političar, čiji je rani život bio obilježen borbom za promjenu bivšeg državnog sustava, u kojem je bio nepravedno osuđen na zatvorsku kaznu zbog izgovorene riječi. Kao domoljub, posvetio je svoj život stvaranju slobodne, samostalne i neovisne Hrvatske temeljene na demokratskim vrijednostima, ističe se u sućuti Jandroković upućenoj obitelji Kovačević.
"Zbog svog disidentskog iskustva, svoje političko djelovanje posvetio je promociji ljudskih prava, slobodi izražavanja i pravima zatvorenika. Gospodin Anto Kovačević djelovao je i na osnaživanju višestranačja u Hrvatskoj, posebno u Hrvatskome saboru gdje je bio aktivni zastupnik u četvrtom sazivu. Njegov politički angažman pamtit ćemo i po zalaganju za osnaživanje položaja Hrvata u Bosni i Hercegovini", navodi u sućuti predsjednik Sabora Jandroković.
Pročitajte i ovo
Oporavilo se 137 osoba
Velik skok novozaraženih u Krapinsko-zagorskoj županiji i čak četvero preminulih
Pročitajte i ovo
Do 6. prosinca
Austrija ulazi u još stroži lockdown: Zatvaraju se škole, radit će samo nužne trgovine, iz kuće će se moći samo uz četiri dobra razloga