Život se polako vraća u Strošince. Većina namještaja stanovnika ovog mjesta završit će na glomaznom otpadu. Zahrđali dječji bicikl, odbačene daske - isti prizori u svakoj ulici. Sve se raščišćava.
Pročitajte i ovo
Prizori koji tjeraju suze na oči
"Ovo dosad nisam doživio": Strava u Slavoniji, pomor 90 posto pčela, a ovo je razlog
Opasne će rušiti...
Posljedice poplave u Slavoniji: Inspektori pregledali oko 300 kuća, neke opasne za život
A na povratak - mnogi još ne pomišljaju. 'Ja neću, imam petero djece, dokle god ne bude medicinski i zdravstveno ispravno', kaže Nenad iz Strošinaca.
Opasnost ovdje još nije prošla. 'Doista nam je važno čim prije omogućiti stanovnicima povratak u njihove kuće, naravno, ne za boravak i preko noći, ali barem preko dana da mogu izmiještati svoje stvari', kaže Jadran Perinić, ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
Crpke rade punom parom. No, pravi posao - onaj iz zraka tek ih čeka. Akcija zaprašivanja komaraca, privremeno prekinuta zbog vremena, nastavit će se sljedećih dana.
Kilometri zečjih nasipa nisu pobijedili Savu. Voda se povukla. Urod je - propao. Štete su velike, na nekim kulturama čak i stopostotne, kaže ministar Jakovina.
Gunjom odzvanjaju strojevi za dezinfekciju. Oni bi trebali spriječiti zarazu. Ovdje, kao i u Rajevu selu - još nema pitke vode. Mještani ovise o cisternama.
Mještanima će u obnovi priskočiti i hrvatski Caritas. Onima, koji su ostali bez svega - neumorno se pomaže.
I vi možete pomoći poplavljenima! Evo što im je sada najpotrebnije!
Građevinski inspektori na terenu
Inspektori ministarstva graditeljstva u Račinovcima su ocjenjivali stanje kuća. Jedna od ruševnih građevina je i kuća Josipa Šestića. 'To smo ja i supruga u zadnjih 4-5 godina obnovini, sve je novo bilo u kući. To je sve nakvašeno, nije više ni za šta. A što je najgore nama je kuća sada najpotrebnija', kaže nam Josip.
Josip je u svoju kuću ušao prvi put nakon dva tjedna. U njoj je zatekao popucale zidove, uništen namještaj i odjeću.
Marijan se bavi pčelarstvom. U poplavi mu je uništeno tri tone meda. On i supruga ne mogu sami počistiti sve što je ostalo iza poplava.
Stanovnici Račinovaca nadaju se samo jednom - pomoći države u saniranju njihovih domova.
Ocjenjivanje stanja kuća i zbrajanje šteta od poplava nastavit će se i idućih dana.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook