Poskupljenja od 10 do čak 184 posto potvrđuju da su svi koji su se žalili na svakodnevne, puzajuće korekcije cijena bili u pravu. Među osnovnim namirnicama prvo mjesto uvjerljivo drži glatko brašno, od prosinca cijena je viša za gotovo 50 posto. Šećer je skočio za 30, ulje za 12 posto. Nekoliko osnovnih namirnica danas smo platili 45 kuna, u prosincu bi nas to stajalo 35 kuna.
Pročitajte i ovo
Sport za elitu
Skijanje u zemlji koju Hrvati obožavaju sve je skuplje: "Uvijek smo bili snalažljivi"
Telefonska sjednica
Vlada objavila nove cijene goriva, vijesti nisu dobre
'Ljudi se orijentiraju sve više na robne marke trgovačkih lanaca, na kupnju na akcijama, 2 za 1, plus 25 posto za istu cijenu', tvrdi Krešimir Sever iz NHS-a. Skakanjem cijena dva do tri posto iz mjeseca u mjesec duga lista skupih namirnica postaje i duža.
Od prosinca naranče su poskupjele 50 posto. Apsolutni rekorder među izvorima vitamina je zeleni kupus, poskupio je 184 posto, mrkva 127, jabuka 45. Kilogram jabuka, naranče, češnjak, zeleni kupus, mrkve, platili smo nekih 40 kuna. Za istu cijenu u prosincu ste mogli dobiti još kilogram jabuka, nekoliko naranača i pokoju mrkvu.
>> Cijene hrane pale prvi put u osam mjeseci
'A što možemo, kod poskupljenja mi ne možemo ništa. To treba Vlada, oni samo cijene dižu gore. Svaki dan se poskupljuje, preko noći', kaže građanin koji je na tržnicu došao po namirnice. Naznake govore kako će cijena hrane u svijetu i dalje skakati, a Hrvatska kao ovisnica o uvozu mora se riješiti tog tereta.
Voće i povrće, ulje, brašno, šećer. Sve zajedno to stoji 85 kuna. Prije 4 mjeseca potrošili bi 65. Razlika, više nego očita, čak 30 posto. I dok se cijene penju, plaće miruju. Prosječnom plaćom pokrije se manje od 75 posto potrošačke košarice.