Iz Vlade je priopćeno kako su na sastanku, održanom na inicijativu sindikata, predstavnici Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Sindikata pomoraca, Ravnateljstva policije i ministarstava vanjskih poslova i europskih integracija te mora, prometa i infrastrukture razmatrali određena pitanja u slučaju kapetana Laptala, koji je nedavno u Grčkoj nepravomoćno osuđen na 14 godina zatvora pod optužbom za krijumčarenje droge.
Pročitajte i ovo
Laptalo dobio nagradu 'Čovjek od mora 2008.'
Laptalo spreman na šalu
'Ošišao sam se jer dugu kosu nosi kolumbijska mafija'
"Konstatirano je da Ravnateljstvo policije i svi njegovi sastavni dijelovi, uključivo i hrvatski dio Interpola, nisu do sada imali, a niti u ovom trenutku imaju bilo kakvih operativnih postupanja, po bilo kojoj osnovi, prema kapetanu Kristi Laptalu", kažu u Vladi.
Na sastanku je ocijenjeno da su u proteklom razdoblju sve državne institucije (predsjednici države i Vlade te nadležna ministarstva i hrvatsko veleposlanstvo u Grčkoj), u okviru svojih nadležnosti i mogućnosti, poduzimale sve potrebne mjere i pružale pomoć kako bi se Laptalu jamčila zaštita ljudskih prava te primjeren položaj tijekom suđenja u Grčkoj.
Zaključeno je i kako je nužno nastaviti te pojačati sve aktivnosti koje će pridonijeti stvaranju uvjeta za učinkovitu obranu i nastavak sudskog procesa.
Bude li sadržaj presude suprotan ili će mijenjati međunarodnu praksu u odnosu na odgovornost kapetana broda, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture obvezalo se da će, po primitku pisane nepravomoćne presude, međunarodnim i drugim pomorskim organizacijama uputiti odgovarajući akt i zatražiti njihovo aktivno djelovanje.
Iz Sindikata pomoraca Hrvatske najavili su nastavak aktivnosti u zaštiti Laptalovih interesa i prava, kao i obraćanje nadležnim domaćim i međunarodnim institucijama.
Ukaže li se potreba, nastavit će se stalna suradnja predstavnika sindikata i državnih tijela koji su nazočili na današnjem sastanku, a kako bi se Laptalu u pružila sva potrebna pomoć u obrani, zaključuje se u priopćenju.