Dio građana svoje je nezadovoljstvo iskazao proglasivši svoj grad mrtvim. Tiskali su mu čak i osmrtnice, a priču su željeli zaključiti organizacijom pogreba. Svoj su čin nazvali umjetničkim performansom. Na pogreb se odazvalo nekoliko stotina Šibenčana.
Uskoro će biti jasno jesu li Šibenčani zaista odlučili pokopati svoj grad. Tu su crvene ruže, izrazi sućuti. "Ja bi najradije plakao. Ovo što je doživio Šibenik, nije niti jedan grad u Hrvatskoj", kaže Šibenčan Nikola Mrdeža.
Tu su mladi ljudi. Stoje dostojanstveno. Stariji su gnjevni. Politika ga, piše na osmrtnici gradu, dvadeset godina nije uspjela održati na životu. "Tu optužujem i dijelom sebe, iako sam bio glasan da će se to dogoditi", rekao je Ivan Ninić, bivši saborski zastupnik SDP-a.
Današnja politika misli drugačije. "Ipak se u ovom gradu događaju pozitivne stvari, investicije", smatra Petar Baranović, dogradonačelnik Šibenika. Na polasku prema groblju čini se da su došli samo najhrabriji. "Kad sirotinja umre, jako je malo ljudi na pogrebu", ističe Šibenčan Frane Rakić.
Pedesetak Šibenčana doista se odazvalo pogrebu svojeg grada na starom groblju Svete Ane, međutim dogodilo se ono što su se svi najmanje nadali i dogodio se šok. "Lijes s pokojnikom nije pronađen u gradskoj mrtvačnici, kao i tvrtke, sportska društva, poduzeća. nestao je i sam lijes, a u ovom su gradu nestali ljudi", rekao je Zoran Lucić, iz šibenskog gradskog foruma.
Šibenčani se priključuju na svakom koraku ka groblju. Iz umjetničkih, prvih dijelova povorke, nekoliko ozbiljnih riječi. Kad se petstotinjak Šibenčana već okupilo na groblju, novi dogovor. Ne pokapajmo grad, borimo se...Vijencima i cvijećem odali su počast svima koji su to radili kroz povijest. Vijenac je ostao pred vratima groblja, a glazba je ipak zasvirala.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.